Robotik kol milyonlarca kişiye umut olacak

Robotik kol milyonlarca kişiye umut olacak

21 yaşındaki genç mühendis, 3D yazıcı aracılığıyla tasarladığı yeni kol ile milyonlarca kişinin ihtiyaçları için umut oldu.

Dünyada protez cihazlara ihtiyacı olan en az 30 milyon insan var ve tam fonksiyonel olarak hazırlanan bu cihazlar 100 bin dolardan fazla maliyete sahip. Dolayısıyla bu ürünleri satın alabilmek hiç kolay değil. Fakat bu cihazları hem daha fonksiyonel tasarlamak hem de daha uygun fiyata hazırlamak mümkün. Bu konuya en güzel ve güncel örnek olarak Easton LaChappelle’nin projesini gösterebiliriz.


21 yaşındaki genç mühendis, 3D yazıcı aracılığıyla tasarladığı yeni kol ile milyonlarca kişinin ihtiyaçları için umut oldu. Hem de bu ürün, 4 bin dolardan daha az bir maliyetle hazırlandı. İlk deneyen ise, 9 yaşındaki Momo isimli kız oldu. Bir eli olmayan Momo, bu robotik kol sayesinde hayatının değiştiğini, yeni bir sayfa açıldığını ifade ediyor. Çünkü bir şeyleri tutabilmek ve daha rahat hareket edebilmek mümkün.


Bu ilham verici süreç, mini bir belgesel haline de getirildi. Aşağıdaki videodan da detaylara göz atabilir, isterseniz devam videolarına da geçiş yapabilirsiniz.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS