Rusya soruşturma başlatmaya hazırlanıyor

Rusya soruşturma başlatmaya hazırlanıyor

Booking.com, Rusya’nın Federal Antimonopoly Service (FAS) dikkatini çeken en son ABD merkezli teknoloji şirketi oldu. Rusya ajansı; rekabete aykırı olduğu düşünülen Booking.com’u araştırmayı planladığını söyledi.

Rusya’da, şirketin oteller ve pansiyonlarla yaptığı sözleşmenin, rakip web sitelerinde daha iyi fiyatlar sunmalarına izin verilmediği biliniyor. Federal Antimonopoly Service, şirketi 12 Kasım’da uygulama hakkında uyardığını, ancak yanıt vermediğini söyledi.


Reuters’e göre; Federal Antimonopoly Service, Booking.com’un Rusya’nın tekel karşıtı yasalarını çiğnediğini tespit ederse, şirket para cezasının bir parçası olarak ülkede elde ettiği gelirin yüzde 15 kadarını ödemek zorunda kalabilir.
Soruşturma, Booking.com’un Avrupa Komisyonu ile web sitesinde indirimleri nasıl pazarlayacağını değiştirmek için anlaşmasından bir hafta sonra gerçekleşti. Booking.com daha sonra ülkede iş yapma şeklini değiştirmek zorunda kalırsa, bunu yapmak zorunda olan ilk ABD şirketi olmayacak. 2017’de Google, Rus Android kullanıcılarına yeni bir telefon kurarken Yandex’i varsayılan arama motoru olarak seçme seçeneği sunmaya başlamıştı.


Rusya ve Çin’in son yıllarda Amerika’ya teknoloji konusunda bağımlı olmaktan kurtulmak istedikleri aşikar. Bu konuda kendi teknolojilerini ve altyapılarını geliştiren bu iki ülke önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen Amerika’dan teknoloji konusunda bağımsız hale gelecek gibi görünüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS