hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sinyal alınamayan cep telefonunun IMEI kaydı silinme süresi ne kadar, kaç gün oldu?

  Sinyal alınamayan cep telefonunun IMEI kaydı silinme süresi ne kadar, kaç gün oldu
  expand

  Resmi Gazete’de sinyal alınamayan telefonların IMEI kaydının silinmesiyle ilgili yeni süre paylaşıldı. Bu kapsamda önceden 7 yıl olan süre oldukça azaldı. Peki, Sinyal alınamayan telefonun IMEI kaydı silinme süresi ne kadar, kaç gün oldu?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyonlarca kullanıcıyı yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Uzun süredir kullanılmayan cep telefonu sahipleri yılbaşından sonra da bu telefonu kullanmaya devam edebilmek için telefondan sinyal vermek durumunda kalacaklar.

  Sinyal alınamayan telefonun IMEI kaydı silinme süresi ne kadar, kaç gün oldu?

  Bir yıl kullanılmayan cep telefonları kapatılacak. Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Yönetmelikte yer alan "kesintisiz yedi yıl" ibaresi "son sinyal almasından itibaren kesintisiz bir yıl" şeklinde değiştirildi.

  1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek yönetmelikle bir yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonları siyah listeye alınacak ve IMEI kayıtları silinecek.

  Son kullanıcı şartı

  Siyah listeye alınmış bir cep telefonunun son kullanıcıya ait abone numarası ile kullanılması durumunda kontrol yapılacak. Kontrol süreci olumlu sonuçlanırsa cihaza ait IMEI numarası tekrar kayıtlı hale getirilecek ve yeniden beyaz listeye alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başvuru e-devlet'ten

  Sinyal alınamadığı için kapatılan bir cihazın tekrar kayıtlı hale getirilmesine ilişkin başvuru, cihazın son kullanıcısı tarafından e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow