Son Dakika

Snowden uyardı

A A

27.05.2016 - 14:00

Amerika’nın sırlarını ifşa eden eski NSA çalışanı Edward Snowden, insanları Google’ın yeni mesajlaşma uygulaması Allo’ya karşı uyardı. Snowden’a göre uygulama söylendiği kadar güvenli değil.

Snowden uyardı

Bildiğiniz gibi Amerikalı internet devi Google, birkaç gün önce yeni bir mobil uygulama çıkardı. Allo adını taşıyan bu yeni uygulama, WhatsApp ve Hangouts benzeri bir mesajlaşma uygulaması. Ancak yine Google’ın olan Hangouts’un aksine yeni mesajlaşma uygulaması bazı cezbedici özelliklere sahip. Bu özelliklerin birçoğu güvenli iletişim ile ilgili. Çünkü uygulama şifrelenmiş görüşmeler ve silinen mesajlar gibi birçok güvenli iletişim özelliği sunuyor.

Allo

Ancak dünyaca ünlü eski NSA çalışanı Edward Snowden’a göre Google’ın yeni uygulaması söylendiği kadar güvenilir olmayabilir. Amerika’nın sırlarını ifşa ederek tüm dünyanın dikkatiçi çeken Snowden, kullanıcıları Google’ın yeni uygulamasına karşı uyardı. Çünkü bahsi geçen bu güvenlik özelliklerin hepsi kapalı bir halde geliyor. Yani uygulamayı bu özellikler yüzünden indiren birisi eğer seçeneklere girip bu özellikleri manuel olarak aktifleştirmezse, bu özellikler kapalı kalıyor. Snowden birçok kişinin bu durumun farkında olmadığını söylüyor ve insanların güvenli bir iletişim uygulamasına sahip oldukları yönünde kandırıldıklarını iddia ediyor.