Spotify çok büyük bir satın almanın eşiğinde

Spotify çok büyük bir satın almanın eşiğinde

Online müzik servisi, podcast konusunda bir devrim yaratmak için bir süredir bu alana ağır yatırım yapıyor. Şimdi ise aylık 100 milyon kez indirilen çok popüler bir Podcast’i satın almanın eşiğinde.

Spor ve pop kültürü konusunda podcast’ler yayınlayan The Ringer sitesini satın almak isteyen Spotify bu sayede servise dahil olan 30 podcast yayınını da kendi bünyesine katacak.


Aylık 100 milyona yakın yeni dinleyici anlamına gelecek olan bu hamle Spotify için çok önemli bir gelişme zira Spotify’ın toplam kullanıcı sayısı ancak 100 milyon civarında bulunuyor.


The Ringer’ın kurucusu Bill Simmons ile görüşen Spotify’ın ne kadar fiyat teklif ettiği veya satın almanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz bilinmiyor.


Öte yandan The Ringer’ın 2018 yılında 15 milyon dolar toplam reklam geliri olduğu biliniyor. Bu da şirketin fiyatının 150-200 milyon dolar seviyesinde olabileceğini düşündürüyor. Spotify’ın özel ilgisi nedeniyle pazarlıkla fiyatın 500 milyon doların üzerine çıkması bekleniyor.


Satın alma görüşmelerinin basına sızdırılması da, Spotify’ın rakiplerini de pazarlığın içine çekme girişimi olarak yorumlanıyor. Diğer bir deyişle, Ringer kısa süre sonra 1 milyar dolar veya üzerine satılacak olursa, kimseyi şaşırtmayacak.


Spotify’ın rakipleri ise Apple Music ve Google / YouTube Music, Spotify’ın tahtını elinden almak için ciddi hazırlıklar içindeler. Özellikle YouTube Music’in 2020 içinde, daha fazla dinleyiciye ulaşmak için önemli atılımlar yapması bekleniyor. Spotify podcast atılımıyla kullanıcılarının uygulamayı daha fazla süre kullanmalarını, podcast yayıncılarına abone olmalarını bekliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS