hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Steam, donanım ve yazılım konusundaki istatistiklerini paylaştı

  Steam, donanım ve yazılım konusundaki istatistiklerini paylaştı
  expand

  Steam, sıradan bir oyun platformu olmanın çok ötesinde bir isim. Nitekim ünlü oyun platformu, bir taraftan oyunseverler için uygun fiyatlı oyun oynama imkanı sunarken, diğer taraftan ise yayınladığı listeler ve istatistiki veriler sayesinde pek çok konuyu aydınlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şirket tarafından paylaşılan son veri ise, Steam kullanıcılarının grafik kartı ve işlemci tercihlerini açıkça ortaya koydu.

  İlk olarak grafik kartlarına bakacak olursak, Steam kullanıcıları arasında NVIDIA GeForce tutkusunun devam ettiği görülüyor. Nitekim bu platforma kayıtlı olan kullanıcılar içerisinde en çok tercih edilen ilk 12 ekran kartı modelinin tamamı NVIDIA GeForce modellerinden oluşuyor. Birinci sırada ise %6,21’lik oranıyla NVIDIA GeForce GTX 1650 yer alıyor.

  Bu grafik birimini bir diğer NVIDIA GeForce modeli GTX 1060 izlerken, üçüncü sırada ise bu defa bir RTX modelini, 2060’ı görüyoruz. AMD Radeon Graphics ise listeye ancak 13. Sırada %1,97’lik kullanım oranıyla giriş yapabiliyor.

  Nvidia Yeni Ekran Kartı Güncelleştirmesini Yayınladı

  Öte yandan işlemci dünyasında da AMD’nin rakibi Intel’in gerisinde kaldığını görüyoruz. Yine Steam verilerine göre Aralık ayında platformu kullanan abonelerin %67,81’i tercihini Intel işlemcilerden yana kullanırken, bilgisayarlarında AMD’yi bulunduranların oranı ise %32,16 ile sınırlı kaldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak son gelen bilgiler, AMD’nin özellikle 2022’nin dördüncü çeyreğinde daha iyi bir satış performansı gösterdiğini ortaya koyuyor ki, bunun da anlamı bir sonraki veri tablosunda bu oranların ciddi manada değiştiğini görebiliriz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow