hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Steam’de bir dönem kapanıyor

  Steam’de bir dönem kapanıyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Platformda oyun fiyatlandırmaları bundan sonra TL değil dolar bazlı yapılacak. Oyun fiyatları uçup gidebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün artık oyun dünyasının en önemli parçalarından biri haline gelmiş olan Steam, özellikle PC oyunları için çok özel bir yere sahip. Bu yüzden platformun Türkiye desteği olması ülkemizdeki oyunseverler için oldukça önemliydi. Ancak ne var ki artık bu dönemin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Çünkü bugün Steam’in Türkiye’deki oyunseverlere ülkemize özel fiyatlandırma sunduğu son gün olacak.

  Bugünden sonra platformdaki oyunların fiyatlandırmaları dolar bazında yapılacak. Bu da platformdaki oyun fiyatlarının kayda değer ölçüde artabileceği anlamına geliyor. Zaten bu yüzden günlerdir oyunseverler almak istedikleri oyunları zamlanmadan almak için toplu satın alımlar yapıyorlar. Bu son fırsatı kaçıranlar ise birkaç saat içinde çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilir.

  Peki bu yeni dönemde fiyatlandırma nasıl yapılacak? Elbette her zaman olduğu gibi yine oyun üreticileri kendi oyunları için bir fiyat belirleyecek. Yani herhangi bir şirket Türkiye’deki dolar kurunu göz önüne alarak oyununun fiyatını yine TL’ye göre uyarlayabilir.

  Ancak bu pek olası değil. Çünkü genelde oyun şirketleri oyunların farklı bölgelerdeki fiyatlandırmalarını yaparken Steam’in kendilerine önerdiği kura göre yapıyor. Bugüne kadar bu uyarlama TL üzerinden yapıldığı için 50 dolarlık bir oyunun Türkiye’deki karşılığı 50 doların tutarı kadar olmuyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak bundan sonra bu durum değişecek. Çünkü bugünden itibaren oyun fiyatları TL’ye göre değil MENA-USD’ye göre uyarlanacak. MENA bölgesine yönelik fiyatlandırma için kullanılan MENA-USD, dolar fiyatına yakın bir kura sahip olduğu için bu değişiklik oyun fiyatlarının uçup gitmesine sebep olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow