Son Dakika

Süper bilgisayarı ile suçluların peşinde!

A A

12.05.2016 - 09:00

Fujitsu, suçluları yakalamayı kolaylaştıracak bir yapay zeka uygulaması geliştiriyor.

Süper bilgisayarı ile suçluların peşinde!

1935 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde faaliyete geçen Fujitsu, dünya tarihinin IBM’den sonra, en köklü kişisel bilgisayar üreticisi konumda. Şirket; hali hazırda, 160.000 çalışanı ile kişisel bilgisayar, notebook, netbook, cloud computing (bulut temelli bilişim), network gibi alanlarda fiilen aktif durumda.

Fujitsu’nun yeni projesi ise suçluları yakalamayı kolaylaştıracak bir yapay zeka geliştirme yönünde. Söz konusu uygulama, suçluların bulunduğu alanı, elde edilen tüm verileri temel alarak, mümkün olan en küçük alana indirgemek. Uygulama, suçlunun geçmişi, kamera kayıtları, son suçunu işlediği zaman ve mekan, yaya veya taşıtla gidebileceği maksimum mesafeyi hesaplayarak, polislere, mümkün olduğunca fırsat yaratıyor. Aklınıza Person of Interest dizisi geldi değil mi?

Elbette, zanlının kesin yerini saptayabilecek bir seviyede değil. Lakin 1000 blokluk bir alanı, 10 bloka indirgemek bile bizce çok büyük bir başarı olacaktır. Fujitsu’nun sistemi sayesinde, zanlıyı ararken kullanılan insan gücünün önemli bir kısmının, diğer suç önleme faaliyetlerine katılabilecek olması. Bu da, binlerce görevlinin halkın güvenliği için kanalize olabilmesi anlamına geliyor.

Japon teknoloji devi, ülkenin en büyük üniversiteleri ile işbirliği yapacağını da duyurdu. Projenin hayata geçmesinin birkaç yılı bulması beklenmese de, iki yıl içinde pilot bölgelerde test çalışmaları başlayacak. Şirket, polislere destek vermek için; öncelikle bu yapay zeka ile uyum içerisinde çalıştıran bir süper bilgisayar üretme safhasında.