Sürücüsüz otomobiller de sürülebilecek

Sürücüsüz otomobiller de sürülebilecek

Sürücüsüz otomobiller de sürülebilecek

Sürücüsüz otomobiller normal araçlar gibi direksiyon ve pedallara sahip olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Alphabet, kendi sürücüsüz otomobilinden direksiyon ve pedalları çıkarma fikrinden vazgeçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknoloji dünyasının önde gelen bazı şirketlerinin üzerinde en çok çalıştıkları projeler arasında sürücüsüz otomobiller bulunuyor. Bilim kurgu filmlerinde veya kitaplarında gördüğümüz bu teknolojinin gerçek olmasına az kaldı. Ancak araçların son tasarımının nasıl olacağı konusunda henüz bir karara varılmış değil.

Sürücüsüz otomobil örneklerini gördüğünüzde bu araçların bazılarının normal otomobiller gibi bir direksiyona ve pedallara sahip olduğunu da görmüşsünüzdür. Sürücüye gerek duymayan bu araçlarda direksiyon ve pedal gibi şeylerin olması gereksiz gibi gözükmüyor mu?

Google’ın çatı şirketi Alphabet de geliştirdiği sürücüsüz otomobillerde direksiyon ve pedalların olmaması gerektiğini düşünüyordu fakat gelen son haberler şirketin bu plandan vazgeçtiğini ortaya koyuyor. Projeye yakın isimlerden alınan bilgiye göre Alphabet, sürücüsüz otomobillerde direksiyon ve pedala yer verecek.

sürücüsüz otomobiller

Buradaki amacın kullanıcının dilediği zaman kontrolü ele alabilmesi ve sürüş keyfi yaşaması olduğu belirtiliyor. Tamamen otomatik kullanımın yanı sıra kullanıcılar isterlerse otomobili kendileri de kullanabilecek. Elbette acil bir anda yazılıma güvenmek istemeyen sürücüler için de bunun bir güvenlik önlemi olabileceği de düşünülebilir.