TikTok’tan +18 kısıtlaması

TikTok’tan +18 kısıtlaması

TikTok’tan +18 kısıtlaması

TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılarını gizli reklamlardan ve uygunsuz içeriklerden koruyamadığına ilişkin eleştirilerin ardından gençlerin gizliliğini ve güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adım attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde kişisel verilerin korunması ve gizlilik ile ilgili birçok konuda hakkında dava açılan Tik Tok büyük tartışmaların odak noktası oldu. Bu sıkıntılı durumları daha aza indirmek isteyen Tik Tok gizlilik ve güvenlik alanında yapacağı gelişmeleri paylaşarak kullanıcıların güvenini kazanmak istiyor.

TikTok, 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıları hedefleyen değişikliklerin önümüzdeki aylarda küresel olarak kullanıma sunulacağını açıkladı.

Değişiklikler kapsamında 18 yaşın altındaki kullanıcılardan içeriklerini yayınlanmadan önce kimlerin görebileceğini seçmeleri istenecek.

16 ve 17 yaşındakiler yükledikleri videoların indirebilir olup olmayacağını da seçebilecekler. Ancak başkalarına video indirme izni verme seçeneği kapalı olacak ve açma seçeneği bulunmayacak. Çocuk kullanıcılar için ‘direkt mesaj’ özelliği ise otomatik olarak devre dışı edilecek.

13-15 yaş arasındakilere akşam saat 21.00’dan, 16-17 yaşındakilere ise 22.00’dan sonra TikTok bildirimi gönderilmeyecek.

TikTok’un Çocuk Güvenliği Politikaları Başkanı Alexandra Evans, “TikTok videosu yaratma süreci eğlenceli ve yaratıcı ancak bu videoyu kimlerin göreceğini seçmek son derecede önemli” dedi.

Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok sosyal medyanın zararlı etkilerini en aza indirmek için uygunsuz içerikleri ve özellikleri belirli yaş grupları için erişime kapatarak siber zorbalığı en aza indirmeyi amaçlıyor. Çok büyük bir kısmı 18 yaşının altında olan kullanıcı kitlesinin ise bu düzenlemelere ne tepki vereceği merak konusu.