Twitter Trump veya başkası affetmiyor

Twitter Trump veya başkası affetmiyor

Trump’ın sosyal medyaya yoğun ilgisi biliniyor. Ayrıca Twitter hesabını da bizzat kendisi yönetiyor ve kullanıyor. Hatta kendisini başkanlığa taşıyan detayın ise Twitter üzerinden halka ulaşmak olduğunu defalarca vurguladı. Ancak Twitter Trump tarafından atılan bir tweet’i bugün yayından kaldırdı. Peki tam olarak ne oldu. Trump ve Twitter arasında neden kavga çıktı?

ABD’de bir siyahi vatandaşın, polis tarafından sokak ortasında 7 dakika işkence görmesi ve ardından boğularak öldürülmesi sonrasında, ülkede sokak eylemleri başladı. Bu eylemler sırasında ise pek çok mağazada yağmalar yapıldı.

Trump bu olayların üzerine Twitter’da, “Yağmalar başlayınca, ateş açılır,” ifadesini kullandı. Bu aslında göstericileri tehdit eden ve “yağmaya başlarsanız, üzerinize ateş açılmasına da katlanmak zorundasınız,” anlamına gelen bir ifadeydi. Ayrıca göstericilere karşı olan Trump taraftarlarını da göstericilerin üzerine ateş açmaya cesaretlendiren bir ifade olarak değerlendirildi.

Bunun üzerine Twitteri başkanın tweet’ini “sakladı” ya da “erişime kapattı”. Diğer bir deyişle, başkanın Tweet’ini nazikçe “sildiler”.

Silme gerekçesi olarak da, Twitter’da insanları şiddete yönlendirmenin ve şiddeti öven ifadelerin yasak olması.

Ancak, tweet silindikten sonra medyanın gündemine oturunca, Twitter’de okunabileceğinden çok daha büyük kitleye ulaşmış oldu. Bu da bir Başkanın tweet’ini silmenin, çok da etkili bir yöntem olmayacağı tartışmalarını alevlendi.

ABD şimdi, sokakları yakıp yıkan büyük protestoların tüm ülkeye yayılması ve insanların birbiri üzerine ateş açarak iç çatışma çıkarmasından endişe ediyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS