Ucuz telefon alanlar zor durumda kalabilir

Ucuz telefon alanlar zor durumda kalabilir

Dövizin çok ciddi bir seviyeye çıkmasıyla birlikte ucuz telefon alanlar sayıca artmaya başladı. Bu tür akıllı telefonların özellikle Çin’den geldiği düşünülürse, tehlike daha fazla artıyor.

Bir dönem dolar 3 TL seviyelerine çıkınca bile herkes çok şaşırmıştı. Ancak gelinen noktada dolar 6 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu durum en çok da dışarıdan gelen teknolojik aletleri etkiledi. Normal şartlarda belki de 600 700 TL gibi fiyatlarla sahip olabileceğiniz akıllı telefonları 1000 TL ve üzeri fiyatlarla alabiliyorsunuz. Her ne kadar ucuz olması kullanıcıların hoşuna gitse bile, güvenilir olup olmadıkları ile ilgili kuşkular giderek çoğalıyor.


ABD’de Lifeline Assistance olarak bilinen bir program sayesinde halk, uygun fiyatlı cep telefonlarına sahip olabiliyor. Fiyatı sadece 35 dolar olan bu akıllı telefonlar düşük gelirli vatandaşlar için dağıtılıyor.


Türkiye’de buna benzer programlar olmasa bile yine de bazı akıllı telefonların daha uygun fiyatlarla satıldığı biliniyor. Merkezi Çin’de bulunan Unimax LTD’nin UMX U686CL isimli modeli, bu tür zararlı telefonlardan bir tanesi. Yapılan araştırma sonucunda telefona ön yüklü olarak gelen iki kötü amaçlı yazılım görüldü. Bunlardan ilki Adups adındaki virüs. Bu zararlı yazılım türü kullanıcıların verilerini çalıyor.


Ucuz akıllı telefonlarda tespit edilen bir diğer kötü amaçlı yazılım ise; hem bir reklam virüsü hem de bir Trojan virüsü oldu. Bu virüsler kullanıcılara istemedikleri reklamlar gösterebiliyor. Ucuz akıllı telefonlar bu tür kötü amaçlı yazılımlara kutu açılışında sahibi oluyor. Çoğunun Çin kaynaklı olması ise endişeleri arttırıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS