Son Dakika

Viv ile çıtayı yükseltiyor!

A A

12.05.2016 - 08:00

Siri isimli uygulama, dünyayı sanal bir yardımcının varlığından haberdar ederken, böyle bir yapının ne kadar kullanışlı olabileceğini de gösterdi. Şimdi, çıta birkaç seviye yukarı taşınıyor.

Viv ile çıtayı yükseltiyor!

Siri, sanal yardımcı uygulamaların ne kadar faydalı olabileceğini tüm dünyaya ispatlasa da, aradan geçen onca yıla karşın hala biraz “basit” kalıyor. Biricik Siri’mizin, üçüncü parti yazılımlarla pek de iyi anlaşamaması diğer bir problem olarak karşımıza çıktı.

Devrimin geliştirici, artık daha çoğunu hedefliyor. Siri Inc. İcra Kurulu Başkanı Dag Kittlaus, Viv (Latincede, ‘Hayat’ anlamına geliyor) çalışmalarda, ciddi mesafe kat ettiklerini haklı bir gururla duyurdu. Dag Kittlaus, Viv’in beta modeline “Yarından sonraki gün, Golden Gate köprüsü yakınında, saat beşten sonra hava, 22 derece seviyesinde olacak mı” sorusunu soruyor ve Viv, doğru yanıt veriyor.

Siri

Aynı soruyu Siri’ye uyarlarsanız, muhtemelen iki gün sonraki hava raporunu doğru alarak elde edersiniz ama diğer cümleler, kavram karışıklığından ve tekrar taleplerinden başka bir eylemi tetiklemez. Viv, öncüsüne göre çok daha karmaşık soruları yanıtlayıp, öncüsünden çok daha karmaşık talimatlarınızı uygulayabiliyor.

Bundan çok daha etkileyici detaylar da mevcut. Viv, 44 adımlı bir programı sadece 10 mili saniyede işleyebiliyor. Üçüncü parti yazılımları ile de iyi geçiniyor. İcra Kurulu Başkanı Dag Kittlaus, farklı bir deney uyguluyor. “Adam’a, geçtiğimiz gün bana ısmarladığı içkilerin parasını gönder, annesine de, doğum günü için çiçek yola” dediğiniz anda, uyumlu bankacılık yazılımı karşınıza çıkıyor ve para transferi için gerekli verileri talep ediyor. Diğer bir pencerede ise, çiçek seçmeniz için bir internet sitesi açılıyor.

Viv’in önümüzdeki yıl içinde “Hayat” bulması bekleniyor.