VW elektrikli araç hedefini 2 yıl geriye aldı

VW elektrikli araç hedefini 2 yıl geriye aldı

Büyük bir iddiaya sahip olan Volkswagen elektrikli otomobil hedefleri, normal şartlarda 5 yıl içerisinde gerçekleşecekti. Rekabet nedeniyle bu tarih geriye çekildi.

Elektrikli otomobillerin geleceğin teknolojisi olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Türkiye gibi ülkeler de dahil olmak üzere neredeyse herkes elektrikli araç üretmek için yarışa girdi. Bunda en büyük katkılardan birisi de, hiç şüphesiz Tesla şirketine ait. Ancak Volkswagen de piyasada önemli bir yer edinmeye çalışıyor.


Volkswagen; 2018 yılında 50 bin, 2019 yılında 70 bin adet elektrikli otomobil üretimi gerçekleştirdi. Şirketin iddiasına göre 2023 yılına kadar toplam 1 milyon elektrikli araç üretilmiş olacak.


Kuruluş bundan kısa bir süre önce hedefini 2025 olarak belirlemişti. Ancak Tesla ve BMW gibi güçlü rakiplerin sektörde zor işleri başarması tedirginlik yarattı. Almanya’da yer alan Zwickau ve Emden’de yer alan fabrikalarda yapmayı planladığı elektrikli araçlar muhtemelen burada yeterli sayıda üretilemeyecek.


Şirket şu anda çeşitli alternatif fabrikalar arayışında. Özellikle Doğu Avrupa ve Türkiye gibi ülkelerde kuruluş yeni fabrikalar açmayı düşünüyor. Bu fabrikaların, 1 milyon adet üretim hedefine ulaşmak için önemli bir etken olduğu söyleniyor.


Ali Yavuz ŞAhin

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS