WhatsApp Android'e karanlık mod geldi! İşte adım adım yapmanız gerekenler

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a merakla beklenen karanlık mod özelliği nihayet geldi. Peki WhatsApp karanlık mod nasıl kullanılır?Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Her geçen gün WhatsApp'a yeni özellikler ekleniyor.

Merakla beklenen özelliklerden bir tanesi de karanlık mod veya diğer adıyla gece moduydu. Sabah'ta yer alan habere göre, WhatsApp karanlık moda kavuştu. Ancak son kullanıcılar için değil.

WhatsApp'ın Android beta sürümünde karanlık mod kullanılabilir. WhatsApp Android beta 2.20.13 sürümüne sahip olan kullanıcılar karanlık modu aktif edebiliyor. Bu özellik henüz iPhone kullanıcıları için sunulmadı.

Karanlık modun nasıl kullanılacağına gelelim. Öncelikli olarak WhatsApp'ın Android beta sürümünü telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Bunun için Google Play Store'da WhatsApp sekmesine girip, beta test kullanıcısı olmak istediğinizi belirten seçeneği işaretlemeniz ve beta testine katılmanız lazım.

Bu seçenekte beta aşamasına katılmak birazcık zaman alabilir. Diğer bir seçenek olarak güvenli bir kaynaktan WhatsApp Android beta APK'sını indirip, telefonunuza kurabilirsiniz.

Önemli uyarı

Önemli bir uyarıda bulunalım. WhatsApp Android sürümü kararsız bir sürüm ve çeşitli problemlerle karşılaşabilirsiniz. Sorunlar çıkabilir.

WhatsApp Android beta 2.20.13 sürümünü yükledikten sonra sağ üst köşede bulunan üç noktaya basın ve ayarlara girin.

Ayarlar seçenekleri arasından Sohbet sekmesine tıklayın.

En üstte bulunan Tema'ya girin.

Karşınıza Varsayılan sistem ayarı, Açık ve Koyu seçeneklerinin olduğu bir menü gelecek. Koyu seçeneğine tıkladığınız zaman karanlık mod aktif hale geliyor.

Varsayılan sistem ayarı ise işletim sisteminde karanlık mod açıldığında, WhatsApp'ın da otomatik olarak karanlık moda geçmesini sağlıyor. Eğer işletim sisteminde karanlık modu kapatırsanız, WhatsApp'ta da karanlık mod kapanıyor. Ancak bu özelliğin Android 10 için geçerli olduğunu da belirtelim.

Android Pie veya diğer alt Android sürümlerden birine sahipseniz, en başta belirttiğimiz gibi WhatsApp tema seçeneğinden kendiniz karanlık modu açabilirsiniz veya pil tasarruf modu aktif olduğunda bu mod otomatik devreye giriyor.
WhatsApp'ın karanlık modu tamamen siyah renk olmak yerine koyu tonlar kullanıyor. Bu durumu beğenen ve beğenmeyen kullanıcılar var.

Bazı kullanıcılar koyu renk yerine siyah renk olması gerektiğini savunurken, koyu tonun yerinde bir tercih olduğunu belirtenler var.

Her durumda karanlık modla birlikte sohbetler menüsü, aramalar sekmesi, kişi listesi, ayarlar ve diğer birkaç menü koyu renge bürünüyor.

Karanlık modu kapatmak içinse tema menüsünden Açık seçeneğine tıklamanız yeterli.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS