Windows 10 mobil yükselişte

Windows 10 mobil yükselişte

Windows ailesinde çok da eski olmayan Windows 10 mobil pazarda hızla yükselişe geçiyor.

Microsoft ailesinin akıllı telefon pazarındaki en yeni üyesi olan Windows 10 mobil çok fazla model de bulunmamasına rağmen piyasada adını duyurmaya ve pazar payını yükseltmeye başladı.


Yapılan analizlere göre Windows 10 mobil işletim sisteminin pazardaki payı yüzde 10.6 seviyesine yükseldi. Windows Phone 8.1 ise yüzde 78.8 ile liderliğini kimseye kaptırma niyetinde değil. Bir önceki sürüm WP 8.0 ise yüzde 7.4 pazar payı ile en düşük seviyede bulunuyor.


Pazardaki cihazlara bakacak olursak  Lumia 535 modeli yüzde 13.4 ile lider durumda gözüküyor. Onun arkasından yüzde 11.9 ile Lumia 640 modeli takip ediyor. Pazarda daha çok alt seviye modellerin tercih edildiği görülüyor. Piyasaya yeni katılan giriş seviyesi model olan Lumia 550 modeli ise yüzde 11.2 civarında bir pazar payı yakalamış durumda. Başka bir yeni bir model Lumia 650’nin pazar payı da yüzde 4.3 seviyesinde. Pazarın amiral gemisi konumundaki Lumia 950 serisi de yüzde 10 civarında bir pazar payı yakalamış. Bu istatistiğe göre Windows 10 modellerinin toplam pazar payı yüzde 25 seviyesinde kendine yer edinmiş.


Bu sonuçlara göre ilerleyen dönemde piyasaya çıkacak olan yeni cihazlarla birlikte Windows 10 mobil pazar payının daha da yükseleceği öngörülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS