Son Dakika

Windows desteği sona erdi

A A

04.05.2016 - 12:00 Son Güncelleme:

Apple tarafından geliştirlen QuickTime için önemi bir uyarı duyuruldu. Duyuruya göre QuickTime’ın Windows desteği sona erdi ama hala güvenlik açıkları mevcut durumda.

Windows desteği sona erdi

Apple’ın geliştirdiği QuickTime yazılımı Windows tarafında da yer alıyor ama uzunca bir süredir güncelleme almıyordu. Ve Apple ne Windows 8 ne de Windows 10 güncellemesinin ardından yazılımı yenileme ihtiyacı duymadı.  Aradan geçen uzunca sürenin ardından güvenlik şirketi Trend Micro kullanıcılara uyarıda bulundu.

Trend Micro’nın ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı da kullanıcıları uyarma ihtiyacı hissetti. Uyarıda yazılımın Windows sürümünde iki adet önemli güvenlik açığı olduğunun önemi vurgulandı. Kullanıcılar QuickTime kullanmamaları konusunda telkinde bulunuldu. Trend Micro ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı QuickTime’ı Windows platformunda kullanan kullanıcıların, programdan vazgeçmesini ve silmesini öneriyor.

Windows 10 pazar payı yükseliyor

Apple ise konu hakkında açıklama yapma gereği hissetmedi, sadece lisanslı QuickTime 7 Pro sürümüne sahip kullanıcıların lisans anahtarlarını kaybetmemelerini söyledi.