Xinput1_3.dll Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Xinput1_3.dll Hatası Çözümü…

Xinput1_3.dll Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Xinput1_3.dll Hatası Çözümü…

Xinput1_3.dll Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Xinput1_3.dll Hatası Çözümü…

Xinput1_3.dll dosyası genellikle bilgisayar üzerinde grafiksel işlem yaparken ihtiyacınız olan sayısız dosyadan birisidir. Dosya bozuk olduğu zaman bazı programları açmaya çalışırken karşınıza xinput1_3.dll hatası gelebilir. Bilgisayarınıza büyük bir hevesle yüklediğiniz oyun “xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor.” hatası almanıza neden oluyor ve açılmıyorsa hiç endişelenmenize gerek yok. Birkaç basit adımı izleyerek karşılaştığınız bu hatadan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Xinput1_3.dll Hatası Nedir?

Xinput1_3.dll, uygulamaların Windows için Xbox 360 tipindeki kontrolcüler sayesinde girdi alabilmesi için ihtiyacı olan bir dosyadır. Bu dosya ise, DirectX paketine dahil olduğundan dolayı DirectX grafik kütüphanesini kullanan bütün oyunların yükleme dosyalarında bulunur. Çünkü bilgisayar oyunları, oyun kolu ile oynanabilmek için bu dosyaya ihtiyaç duyar. Dosya sadece oyun kollarından girdi almanın dışında bunun yanında kontrolcü arayüzünde yer alan bazı takım fonksiyonları da içinde barındırıyor. Bu nedenle de oyun kolu ile oynanmaya uygun olmayan oyunların da dahil olmak üzere çalışmak için bilgisayarınızda xinput1_3.dll dosyasının yüklü olması gerekir.

Xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft’un DirectX indirme sayfasına giderek Download” tuşuna tıklamanız gerekir.

“Dxwebsetup.exe” dosyasına tıklamanız gerekir.

Kurulum sihirbazında yer alan talimatları takip etmeniz gerekir.

Ardından da bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Microsoft yeni DirectX sürümlerini güncelleme işlemi yaparken sürüm ismini değiştirmez. Bu nedenle de bilgisayarınızda bulunan sürümle indirdiğiniz sürüm aynı ismi alır. Aynı zamanda yükleme işlemleri sırasında da dikkatli olmanız gerekir. Yüklenebilecek diğer yazılımlar ise, seçili bir hale gelebiliyor. Bunlara ihtiyacınız yoksa da tiklerini kaldırmanız gerekir.

Xinput1_3.dll Hatası Çözümü

Xinput1_3.dll hatası, DirectX paketi içinde bulunan bir dosyanın eksikliğinden kaynaklanıyor. Bunun için yapmamız gereken ilk şey ise, DirectX sürümünü güncellemektir. Eğer sürüm güncellemesi, aldığınız halde “xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor.” hatasını çözmüyorsa hata aldığınız oyunu yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. bunun için de;

"Program ekle veya kaldır"ı açmanız gerekir.

Silmek istediğiniz programa tıklamanız gerekir.

Programı tüm bileşenleri ile birlikte kaldırmanız gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmamalısınız.

Programı yeniden yüklerken DirectX yükleme seçeneğini seçmeniz gerekir. Pek çok görsel ve oyun amacı ile kullanılan program, çalışması için ihtiyacı olan DirectX sürümüne kendi yükleme dosyaları için sahip olur.