Yarasaya benzeyen drone geliştirildi

Yarasaya benzeyen drone geliştirildi

Drone teknolojisi tahmin edilenin çok daha ötesine geçmeye başladı ve yarasaya benzeyen drone belki de bunun zirve noktası olacak.

Günümüz drone modelleri için en önemli sorun genellikle yön bulma problemiydi. Herhangi bir drone uçurulmaya başlandığında duvar veya diğer çeşitli engellere çarpması yüksek ihtimaldir. Purdue Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde, dronelar adeta yarasa gibi hareket edecek.


Yarasaların nasıl uçtuğunu az ya da çok bilirsiniz. Sesin yansıması ile yarasalar karşılarında bir engel olduğunu anlarlar. Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu cihazlar da yine aynı şekilde duvardan yansıyan sesleri algılayabiliyor.


SIAM Journal on Applied Algebra and Geometry adlı dergide ortaya çıkan çalışmaya göre, bu teknolojinin araç park sistemleri ve engellilere yön bulma gibi alanlarda önemli gelişmeler sağlayacağı düşünülüyor. Bu drone modelleri ile ilgili önemli bir gelişme daha kaydedildi drone hoparlöründen çıkan ses ile karşıdan yansıyan ve drone mikrofonuna gelen ses arasındaki süre ölçülüyor. Bu ölçüme göre karşıdaki engelin boyutları da tanımlanabiliyor.


Araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu teknolojinin çok çeşitli alanlarda kullanılması bekleniyor. Engelliler için kullanılmasının yanı sıra arama kurtarma faaliyetlerinde de tercih edilebilir. Sizce bu yeni drone teknolojisi daha başka ne tür alanlarda kullanılabilir?


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS