hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni nesil Apple Watch’lar eski kordonlarla uyumlu olmayacak

  Yeni nesil Apple Watch’lar eski kordonlarla uyumlu olmayacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Kosutami’nin iddiasına göre yeni Apple Watch‘larda sıfırdan tasarlanmış yeni kordon takma bağlantısı bulunacak. Bu yüzden mevcut kordonlar yeni modellerde kullanılmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazeteci Mark Gurman da ağustos ayında yayınladığı raporunda Apple Watch X’in manyetik kordon takma sistemiyle gelebileceğini söylemişti. Gurman’a göre şu anki kordon bağlantısı saatin kasasında yer kaplıyor, daha büyük pillerin ve bileşenlerin kullanılmasını engelliyor.

  Manyetik kordon sisteminin Apple Watch X için hazır olup olmayacağı tam belli değil. Apple Watch’larda ilk modelden beri kordonların takılıp çıkarılması hiç değişmedi ve hep aynı kaldı. Kosutami’nin yeni iddiası da Gurman’ın söylediklerini doğrulamış oluyor. Kosutami’nin Apple hakkındaki bazı sızıntıları gerçek çıkmıştı. Ayrıca Apple’ın prototip cihazlarının koleksiyonunu yapan biri.

  İsimsiz tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan başka bir rapor Apple’ın birden farklı Apple Watch X prototipini test ettiğini ileri sürdü. Bu prototiplerden birinde microLED ekran bulunuyor. Kaynaklar microLED ekranda bir iki sorunun olduğunu ama bunların saatin çıkışına kadar çözüleceğini iddia ediyor. Rapora göre Watch X yeni özellikler ve yeni ekran teknolojisiyle birlikte 2024 sonunda tanıtılacak. Saatin daha önce de 2024’te çıkacağına dair dedikodular gündeme gelmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Apple hakkında güvenilir kaynaklardan biri olan analist Ming-Chi Kuo kısa süre önce yaptığı açıklamada Watch X’te microLED ekranın olmayacağını ve cihazın önemli yenilikler sunmayacağını iddia etmişti. microLED’in 2025’te çıkacak modelde kullanılabileceğini hatta 2026’ya da ertelenebileceğini söylemişti.

  Apple, son 10 yıl içinde microLED’i geliştirmek için 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Teknoloji devi microLED sayesinde hem Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak hem de ekran paneli üretiminde kontrol sağlamak istiyor. Apple Watch ise microLED ekranlı ilk ürün olacak. microLED teknolojisi yüksek enerji verimliliğine, daha uzun kullanım ömrüne ve daha az ekran yanması riskine sahip. Ayrıca bu teknoloji daha iyi renkler, tepki süresi sağlıyor. Eğer Apple microLED’te istediğini elde edebilirse bu teknolojiyi iPhone’a ve iPad’e de getirmek istiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow