Yerli otomobil büyük heyecan uyandırıyor

Yerli otomobil büyük heyecan uyandırıyor

Yerli otomobil büyük heyecan uyandırıyor

Herkesin büyük bir merakla takip ettiği yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih yavaş yavaş belli olmaya başladı. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih bir süredir tartışma konusuydu. Bazıları en az 10 yıl süreceğini söylerken kimileri 2023 yılının sonlarında piyasaya sürüleceğini tahmin ediyordu. İşin aslına bakacak olursak 10 yıl gibi bir süre elbette abartılı olacaktır. Fakat 2023 yılının sonları ile ilgili yapılan tahminler neredeyse tuttu diyebiliriz.

Otomobil üretmek son derece zorlu bir iş. Hele ki hem elektrikli hem de yüksek verimli bir model ortaya koymak gerçekten de kolay bir süreç değil. Bu nedenle yerli otomobilin bir süre gecikeceği tahmin ediliyordu. Fakat Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılının sonlarında yollardaki yerini alacağı söylendi.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda elektrik motorlu ve otonom yapıdaki ticari araçlara öncelik verileceği ifade edildi. Ayrıca 10 yıl içerisinde Avrupa’da birinci olmayı hedeflediklerini de belirtti. Küresel çapta ise dünya beşincisi olma gibi bir hedef var.

Dünya genelinde sadece elektrikli araçlara ihtiyaç yok. Aynı zamanda bunları besleyebilecek bataryalar büyük öneme sahip. Eğer yüksek verimlilik sunan bataryalar üretilmez ise böyle bir durumda elektrikli araçların pek bir anlamı kalmayacaktır. Tüm bunlara ek olarak Ford Otosan şirketinin Türkiye’deki otomotiv üretim ve ihracatının çok ciddi bir bölümünü karşıladığı ifade edildi.

Yeni otomotiv projeleri ile birlikte hem istihdam sayısında hem de ihracatta artış hedefleniyor. Ancak bu ne yazık ki tahmin edildiği kadar kısa sürmeyecek.