Yonga üreticileri “Küçük” düşünecek

Yonga üreticileri “Küçük” düşünecek

Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar, gün geçtikçe daha güçlenerek, kaslanıyor. Koreli teknoloji devlerinin Amiral gemileri Samsung Galaxy S7 ve LG G5; Exynos 8890 ve Qualcomm Snapdragon 820 gibi son derece güçlü işlemciler ile donatılıyor.

 Ancak amiral gemilerini bir kenara bırakırsak; orta ve orta-üst seviye segmentlerde ekonomik, enerji tüketimi ve optimizasyon rol oynamaya başlayacak gibi gözüküyor.


Pek çok akıllı cihazın kalbinde Cortex A yongası yer alıyor. Cortex-A32, Cortex-A35 ve A53 yongalarının arasında konumlanıyor. ARM, önceki yıllara göre çok daha akıllıca bir strateji izliyor ve 64 bit mimari yerine 32 bitlik mimari esas alıyor. Cortex-A32, Cortex A-7’den yüzde 25 az enerji tüketirken, daha düşük görünen mimarisine rağmen yüzde 13 daha fazla performans gösteriyor.


Örnek vermemiz gerekirse ARM A7, 1 GHz’lik gücü 100 milivatlık enerji ile üretirken, Cortex-A32’ye 75 milivatlık enerji fazlasıyla kafi geliyor.


Cortex-A32’nin diğer bir avantajı da; Mali-470 gibi üst düzey grafik yongalarıyla uyum içerisinde çalışabilmesi. Buna ek olarak, söz konusu kompakt işletimciler LTE-Advanced ve 5G bağlantılarla da tam uyumlu.


Yani yonga üretiminde artık kompakt mimariler gözde konumda. Elbette 8 çekirdekli Cortex-A57 ve Cortex-A75 işlemciler, amiral gemilerinin hala gözdesi olsa da, devrin ekonomi ve tutumluluğa doğru dönüş yaptığını söyleyebiliriz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS