YouTube, ücretli kanal abonelikleri hediye etme olanağı verecek

YouTube, ücretli kanal abonelikleri hediye etme olanağı verecek

YouTube, ücretli kanal abonelikleri hediye etme olanağı verecek

Bir çok influencer bugün bu duyuruyu tweetledi. Birçoğu bu yeni para kazanma aracı hakkında kendinden geçmiş görünüyor. Premium abonelikler, bir süredir YouTube Gaming‘in ana rakibi olan Twitch’te popüler bir özellik olmuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şu an birçok yayıncı, abonelikleri gelir elde etmenin ve aynı zamanda kendi topluluklarını oluşturmanın kolay bir yolu olarak görüyor. Fakat YouTube, çok beklenen bu özelliği çıkartma konusunda ayak sürüyordu. Son olarak, YouTube Japan, bu yılın başlarında belirli sayıda kanal için hediyeli üyelikleri test etti. Hâlâ beta sürümünde olan bu premium üyelikler artık ABD ve Birleşik Krallık’taki tüm YouTube Oyun kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek.

Hayranlar, kanal üyelikleri için normalde ayda 4,99 ABD doları ödüyorlar; bu da, en sevdikleri içerik oluşturucuların kullanıcı rozetlerine, ifadelerine ve diğer özel içeriğine erişmelerini sağlıyor. YouTube Gaming, bu yıl yayıncıların hayranlarını diğer yayınlara veya prömiyerlere göndermesine olanak tanıyan Canlı Yönlendirmeler gibi bir dizi Twitch benzeri özelliği yayınladı.

Twitch, canlı yayın için ABD merkezli en büyük platform olmaya devam etse de, yüksek profilli yayıncılarından bazıları son yıllarda YouTube Gaming’e kaydı. Ve daha fazlasının da gelmesi bekleniyor. Bloomberg geçen ay, Twitch ortaklarının Amazon’un sahip olduğu platformun yeni bir para kazanma modeli kapsamında aboneliklerden daha küçük bir gelir kesintisi (%70’ yerine %50) alacağını bildirmişti.