Zuckerberg Facebook hisselerini satıyor

Zuckerberg Facebook hisselerini satıyor

Mark Zuckerberg, kurucusu olduğu Facebook’un hisselerinin bir kısmını sattı. 1.3 milyar dolar değerinde hisse satan Zuckerberg, bu parayı kurucusu olduğu bir diğer kuruluşa aktardı.

Facebook'tan düşünce gücü atağı


Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin başında kalıp hisselerini elinde tutarak dünyanın en zengin insanlarından biri haline geldi. Ancak ortaya çıkan yeni bilgiler, Zuckerberg’in elindeki Facebook hisselerini satmaya başladığını gösteriyor. Facebook’un üst düzey yöneticilerinin ve yönetim kurulunun ne kadar hisseye sahip olduğunu gösteren yeni rapor, Zuzkerberg’in son 1 yılda 1.3 milyar dolar değerinde hisse sattığını ortaya çıkardı.


Peki Zuckerberg bu hisseleri neden sattı? Genç girişimcinin bu hisselerden gelen parayı Chan Zuckerberg Initiative‘a aktardığı söyleniyor. Zuckerberg’in eşi ile birlikte kurduğu Chan Zuckerberg Initiative, dünyadaki tüm hastalıklara çare bulmayı amaçlayan bir yardım kuruluşu. İkili daha önce yaptıkları bir açıklamada önümüzdeki 10 yılda bu vakfa 3 milyar dolar destek sağlayacaklarını açıklamıştı.


Zuckerberg 1.3 milyar dolar değerinde hisse sattı belki ama hala şirketin büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Satılan bu hisselerden solan Zuckerberg’in elinde şirketin yüzde 59.7’si kaldı. Zuckerberg’in 2018’e kadar her yıl 1 milyar dolar değerinde hisse satmaya devam edeceği söyleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS