1 cana karşılık 2 çay ocağı verip anlaştılar

1 cana karşılık 2 çay ocağı verip anlaştılar

Bursa’da geçen yıl TIR parkında iki kamyonun çarpıştığı hasarlı kaza nedeniyle çıkan ve 1 kişinin öldüğü 7 kişinin yaralandığı olaydan sonra mahkemelik olan Yöndem ve Yaman aileleri, TIR Parkı’nda 2 çay ocağı karşılığında anlaştı. Avukatlarının da araya girmesiyle imzaladıkları protokole göre müebbet hapisle yargılanan Sinan ile Erdal Yöndem’in ailesi, ölen İbrahim Yaman’ın eşi İlknur Yaman ile ailesine, TIR Parkı’nda kendilerine ait 2 çay ocağını devredecek, onlar da açtıkları cinayet ve tazminat davalarından feragat edecek. Protokol hem Ağır Ceza hem de Asliye Hukuk mahkemelerindeki dava dosyalarına konuldu.

Olay, merkez Yıldırım İlçesi Otosansit TIR Parkı’nda, geçen Aralık ayında meydana geldi. İki kamyonun karıştığı hasarlı kaza ardından ’Yöndem’ ile ’Yaman’ aileleri arasında çıkan tartışma güçlükle yatıştırıldı. Olaydan bir hafta sonra iddiaya göre, Yöndem ailesi, işlettiği çay ocağına kalabalık grup ile gelen Yaman ailesinin fertleri ve arkadaşları ile kavga etti. Tabanca, bıçak ve sopaların kullanıldığı olayda, göğsünden tabancayla vurulan İbrahim Yaman, kaldırıldığı hastanede öldü.


Tröristler kimlik soran polisi böyle vurmuş


Tartışılan uygulamanın fikir babası Erbakan çıktı


Çay ocağı işleten Ümit Yöndem ile kardeş ve akrabalarından İzzettin, Mesut, Zafer ve Erdal Yöndem ile nakliyeci Bünyamin Yaman, Cemal Yaman ise sopa darbeleriyle yaralandı. Polis cinayetle sonuçlanan kavga ardından 16 kişiyi gözaltına aldı. Mahkemeye sevk edilen cinayet şüphelileri Sinan ve Erdal Yöndem kardeşler tutuklandı, diğer şüpheliler ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’cinayet’ ve ’yaralama’ suçlarından ömür boyu ve 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanıklar Sinan ve Erdal Yöndem ile tutuksuz sanıkların yargılanması sırasında, İbrahim Yaman’ı öldürmekle suçlanan Sinan Yöndem, "Kavgada dayak yiyen ailemi kurtarmak için tabancamla bacaklarına ateş ettim. İbrahim Yaman’ı öldürdüğümü sanmıyorum. O benim silahımdan çıkan kurşun ile ölmüşse verilecek cezaya şimdiden razıyım" dedi.

Mahkemede ifade veren Erdal Yöndem, "Kavga sırasında kalabalığı gördüm. Kavgayı ayırmaya çalıştım. Öldürme gibi bir kastım yoktu. Tabancamla yere doğru ateş ettim" dedi. Şikayetçi ve sanık durumundaki diğer tutuksuz sanıklar ise yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

"Anlaşma tutanağını mahkemelere verdiler"

Olayla ilgili Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ceza davası ve Bursa 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan tazminat davası devam ederken ’Yaman’ ve ’Yöndem’ ailelerini savunan avukatlar ve Bursa Kamyoncular ve Nakliyeciler Odası Başkanı Adil Bedel ile öldürülen İbrahim Yaman’ın ağabeyi Mehmet Yaman’ın devreye girmesi sonucu taraflar arasında anlaşma yapıldı.

Tutuklu sanıklar Sinan ve Erdal Yöndem ile tutuksuz yargılanan İzzettin Yöndem’in, öldürülen İbrahim Yaman’ın eşi İlknur Yaman ile diğer davacılar, merkez Yıldırım İlçesi Belediye TIR Parkı içerisindeki iki ayrı çay ocağını Yaman ailesine devretmesi, bunun karşılığında Yaman ailesinin ceza ve tazminat davalarından vazgeçmesi için protokol imzaladı.

Anlaşmada, Yaman ailesi hukuk mahkemesindeki maddi ve manevi tazminat davası ile ceza mahkemesindeki şikayetinden vazgeçecek, hiçbir şekilde mahkeme ve yargılama gideri birbirlerinden istemeyeceği koşulu yer aldı. Bu tutanak, Asliye Hukuk Mahkemesi ve Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmada dava dosyasına konuldu.

Mahkemelerin bu anlaşmayı nasıl değerlendireceği beklenirken, öldtürülen İbrahim Yaman’ın ağabeylerinden Mehmet Yaman, bu anlaşmayı, husumetin büyümemesi, başka canların yanmaması için yaptıklarını söyledi. Mehmet Yaman, "Ortak çözüm bulunmasa olay çok daha farklı boyutlara ulaşabilirdi. Kan, kanla yıkanmaz. Biz bunu bağış alarak çözümledik" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS