Son Dakika

1 Mart’ta sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? İstanbul’da normalleşme ne zaman başlıyor? Gözler Kabine toplantısında

A A

25.02.2021 - 01:06 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında 4 Aralık tarihinden bu yana uygulanan kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağı bilgisini aktarmıştı. Peki, 1 Mart’ta sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? Kabine toplantısı ne zaman, belli oldu mu? Bilim Kurulu toplantısında normalleşmeyle ilgili neler açıklandı? Tüm detaylar haberimizde..

1 Mart’ta sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? İstanbul’da normalleşme ne zaman başlıyor? Gözler Kabine toplantısında

İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan genelgeye göre; hafta içi 09.00-05.00 saatleri aralığında uygulanan sokağa çıkma yasağı hafta sonu ise Cuma akşamından itibaren başlayarak 56 saat boyunca kesintisiz olarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında sokağa çıkma yasağı gibi tüm kısıtlamalarda atılacak normalleşme adımları için Mart ayını işaret etti. Bu açıklama sonrasında milyonlarca kişi tarafından "1 Mart’tan itibaren sokağa çıkma yasağa kalkıyor mu?" Sorusu sorgulanmaya  başladı.

1 Mart'ta başlayacak olan normalleşme öncesinde gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısında aşılama çalışmaları son günlerde artan vaka sayıları, mutasyonlu virüs, alarm verilen iller, normalleşmenin hangi illerden başlayacağı, hangi yasakların kaldırılacağına dair detaylar ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

1 Mart’ta sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, hafta sonu yasaklar ne zaman kalkacak sorusuna şu yanıtı verdi: "Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz."

Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı'ndan 1 Mart açıklaması

1 Mart'tan itibaren çok riskli bölge olarak belirlenecek illerde tam kapanma ya da şehirler arası seyahat kısıtlamasının söz konusu olup olmayacağı ve Türkiye'ye özgü bir mutasyon varsa bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorularını Koca, şu şekilde yanıtladı:

"Özellikle bugün Bilim Kurulumuzdaki konuşmamda da bahsettim. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şekli ile düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak ayrımının nasıl olması gerektiği, hangi kriterlerin esas alınması gerektiği ve bununla ilgili illerde nasıl bir kısıtlama veya açılım olabileceğini tartışmış olduk. Bu anlamda tam kapanma gibi bir durumu şu an düşünmüyoruz ama her geçen gün hepimizin de gördüğü şekliyle vaka sayılarının giderek arttığını görüyoruz" dedi.

İstanbul’da normalleşme ne zaman başlıyor?

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'un 1 Mart'tan itibaren kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu ifade ederken müjdeyi verdi. Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günkü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda normalleşme için tarih verdi, "1 Mart itibarıyla kademeli normalleşeceğiz" dedi.

Kabine Toplantısı ne zaman?

1 Mart normalleşme süreci öncesinde koronavirüs ile ilgili önemli kararların alınacağı Kabine Toplantısı'nın ne zaman yapılacağına dair Fahrettin Koca'dan detay geldi. Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Koca, "Eğitim dahil olmak üzere bütün detaylar pazartesi(1 Mart 2021) Kabine'de gündeme alınacak." dedi. Gerçekleştirilecek Kabine toplantısında Bilim Kurulunda alınan kararların değerlendirilmesi ve 1 Mart normalleşmeyle ilgili net kararların alınması bekleniyor.