1 Mayıs'taki çıplak protestoya gözaltı

1 Mayıs'taki çıplak protestoya gözaltı

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarına katılıp polisin arama noktasında giysilerini çıkartan kızlı erkekli gruba yönelik polisin gözaltıları başladı. Polisin, soyunan üç erkek ve iki kadın göstericiden, erkek olan F.K.'yı gözaltına aldığı öğrenildi. Protestoculara Ahlak Büro Amirliği'nde "teşhircilik" suçundan işlem yapılacağı açıklandı.

İzmir'de olaysız sona eren 1 Mayıs kutlamalarında, kendilerini 'Anarşist' olarak tanıtan grup üyeleri, Birinci Kordon'daki Orduevi önünde oluşturulan arama noktasına geldiklerinde, erkekler soyunup, iç çamaşırlarıyla kalmıştı.

Gruptaki kadınlar da belden yukarısındaki giysi ve sutyenlerini çıkartmışlardı. Gruptaki erkek ve kadınlar, arama noktasından bu şekilde geçtiktan sonra giysilerini giyip mitinge katılmıştı.

Hem polisleri, hem de kutlamaya katılanları şaşırtan grup üyelerinden birisi, Ankara ve İstanbul'daki patlamalarda can güvenliğini sağlayamayan polislerin, bedenlerine dokunmaması için böyle bir yönteme başvurduklarını anlatmıştı.

İzmir'de çıplak 1 Mayıs

İlginç protesto sırasında müdahalede bulunmayan İzmir emniyeti, 'Anarşistler' grubuna yönelik çalışma yaptı.

Bu anlarda elde edilen görüntülerini incelemeye alan polis, üç kadın göstericiden ikisinin sutyenlerini tamamen çıkartıp üstsüz kaldığını, bir kadının sutyeniyle protestosunu gerçekleştirdiği belirledi.

Erkeklerden ise 3'ünün iç çamaşırlarıyla, 13'ünün de belden yukarıdaki tişörtlerini çıkartıp geçtiği saptandı.

Polis, göstericilerden 2 kadın ile 3 erkeği gözaltına almak için çalışma başlattı.

Kimliği belirlenen protestoculardan ilk olarak erkek olan F.K., gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'ne götürülen F.K.'ya "teşhircilik" suçundan işlem yapılacağı açıklandı.

F.K.'nın ifadesinin alınmasından sonra ise savcının talimatıyla serbest bırakılacağı, evraklarının ikmalen adliyeye gönderileceği öğrenildi.

Bu arada 2'si kadın 4 protestocunun da, aynı şekilde gözaltına alınacakları ifade edildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS