Merak edilen soru: 10 Kasım okullar tatil mi? Resmi tatil kapsamına giriyor mu?

Merak edilen soru: 10 Kasım okullar tatil mi? Resmi tatil kapsamına giriyor mu?

‘10 Kasım okullar tatil mi?’ sorusunun cevabını Milli Eğitim Bakanlığı cevap verirken, memurların en çok merak ettiği soru 10 Kasım resmi tatil mi? sorusunu Bakanlar Kurulu cevapladı. Yarına dair merak edilen sorular-cevaplar ve 10 Kasım’ın önemi…

Öğrenciler için tatil vazgeçilmez gün olarak bilinirken, 10 Kasım Cuma günü öğrenciler okula gidecek mi sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı cevap verdi: Türkiye’de resmi tatiller Bakanlar Kurulu tarafından belirleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’ndan alınan karar göre hareket ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Cuma günü okulların tatil olmayacağını açıkladı.


10 KASIM MEMURLAR İÇİN RESMİ TATİL Mİ?


Resmi tatil günleri Bakanlar Kurulu tarafından alınmaktadır. Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayımlanmaktadır. Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete yayımladığı habere göre, Cuma günü memurlar iş başına devam edecek. Cuma günü resmi tatil günleri içerisinde yer almıyor.


ELON MUSK ANITKABİR'DE10 KASIM ÖNEMİ


10 Kasım 1938 günü saat 09:05’te bizlere veda eden Gazi Mustafa Kemal’in aziz hatırası için düzenlenen Atatürk Haftası boyuncu toplantılar, anma etkinlikleri düzenlenmektedir. O gün, Türkiye’nin genelinde de yas tutulmakta, bayraklar yarıya indirilmektedir.  Her Kasım ayının 10’unda, saat 09:05’te trafikteki araçlar durarak, 4 dakika boyunca korna çalmaktadır.  Anma etkinlikleri aynı anda bütün ülke genelinde başlamış olur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da,  başkent Ankara’da resmi tören yapılacaktır. Anıtkabir, vatandaşlar tarafından  ziyaret edilecek ve adeta ziyaretçi akınına uğrayacaktır.Hafta boyunca Atatürk’ün  vatanseverliği, yurttaşlarına olan sevgi ve saygısı, ilke ve devrimleri anlatılmaktadır. 2015 yılı 10 Kasım anma etkinlikleri ise salı günü saat 09’u 5 geçe başlayıp hafta boyunca sürecektir.  Etkinlikler kapsamında bütün Türkiye’de, yurt dışı temsilciliklerimizde ve yurt dışında bulunan Türk okullarında, Atatürk’le ilgili sunumlar, anma tören etkinlikleri yapılacaktır.  Resmi ve özel televizyon kanallarında Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletilecek ve  Atatürk’le ilgili filmler gösterilecektir.  10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelen haftanın en büyük önemi genç kuşakların atasına bağlılığının pekiştirilmesidir.


Milli Eğitime bağlı ilk, orta ve liseler ile üniversitelerde Atatürk’ün gelecek kuşaklara daha iyi tanıtılması için törenler düzenlenmektedir. Bu törenler sırasındaki coşku görülmeye değerdir. Etkinlikler boyunca şiirler okunur, piyesler sahnelenir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili filmler izlenir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS