18 yaş aşı oluyor mu? Aşı randevusu alma MHRS | 18 yaş aşı olabilir mi?

18 yaş aşı oluyor mu? Aşı randevusu alma MHRS | 18 yaş aşı olabilir mi?

18 yaş aşı oluyor mu? Aşı randevusu alma MHRS | 18 yaş aşı olabilir mi?

18 yaş aşı randevusu alma işlemleri başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılamanın 25 Haziran’da 18 yaşa düşeceğini belirtmişti. Bu açıklama sonrası “18 yaş aşı oluyor mu?” sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Peki, 18 yaş aşı olabilir mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aşılamada bugün itibariyle son aşama olan 18 yaşa inildi. 18 yaşın altında olanlarla ilgili karar ise önümüzdeki günlerde verilecek. Bakan Koca 18 yaşın altında olan ve kronik rahatsızlığı bulunanların da kapsama dahil edileceğini duyurmuştu. Peki, tam 18 yaşında olacak aşı olabilir mi?

18 YAŞ AŞI OLUYOR MU? BAKAN KOCA AÇIKLADI! 18 YAŞ AŞI OLABİLİR Mİ?

Bakan Koca açıklamasında "18 yaşı zaten yapıyoruz. 18 yaş altı için Bilim Kurulu dünyadaki çalışmaları, uygulamaları değerlendiriyor. Ülkeden ülkeye farklı yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Biz en azından şunu yapmak istiyoruz, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı olan çocuklarımızı, gençlerimizi aşılamaktan yanayız. Devamında çok uzun sürmez, muhtemelen 1 hafta 10 gün olabilir, özellikle kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan kişileri aşılamış olacağız. Bunun dışında hangi 18 yaş altı grubunun tanımlanıp aşılanmasıyla ilgili bir netliğimiz yok. Bununla ilgili Bilim Kurulu zaten değerlendiriyor, gelişmelere göre bunu aktarmış oluruz." ifadelerini kullandı.

Buna göre 18 yaşında olanlar da MHRS üzerinden randevularını alarak aşılarını olabilecekler.

MHRS 18 YAŞ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Öncelikli grupta olduğunuzu tespit ettikten sonra “mhrs.gov.tr” adresinde e-devlet ile giriş yapabilirsiniz. Burada yer alan e-devlet ile giriş seçeneğini tıklamanız yeterli olacak.

Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “aşı randevusu alma” işlemini işaretleyin. Bunun ardından size “Aile Hekimi” ve “Hastane” seçeneklerini sunacak.

Aile hekimini seçmeniz durumunda kendi aile hekimim ya da başka aile hekimi seçeneğini aktaracak istediğinizi işaretleyebilirsiniz.

Hastaneyi seçmeniz durumunda da yine size uygun olan hastanenin listesi verilecek. Bu sayfalar açıldıktan sonra seçtiği gün ve saatte aşı randevunuz alınmış olacak.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ…