19 Mayıs’ta seyahat yasağı var mı? Bugün şehirler arası seyahat serbest mi? Özel araçla seyahat yasağı detayları!

19 Mayıs’ta seyahat yasağı var mı? Bugün şehirler arası seyahat serbest mi? Özel araçla seyahat yasağı detayları!

19 Mayıs’ta seyahat yasağı var mı? Bugün şehirler arası seyahat serbest mi? Özel araçla seyahat yasağı detayları!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı günü şehirler arası seyahat yapmak isteyenler ekstra yasak olup olmadığını merak ediyor. Peki, 19 Mayıs’ta seyahat yasağı var mı? Bugün şehirler arası seyahat serbest mi? İşte son gelişmeler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pazar günü açıklanan kademeli normalleşme genelgesi sonrasında şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili detaylara yer verildi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda şehirlerarası yolculuk yapacaklar 'Seyahat yasağı var mı?' sorusuna cevap arıyor.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

19 MAYIS’TA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

19 Mayıs'ta tam kapanma olmayacak. Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

Kademeli normalleşme genelgesine göre şehirler arası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirler arası seyahate çıkmamaları esastır. Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.