200 aydın Suriye'ye müdahaleye karşı çıktı

200 aydın Suriye'ye müdahaleye karşı çıktı

Çözüm sürecinin devam etmesini isteyen 200 aydın, başlattıkları imza kampanyası ile Suriye'ye müdahaleye karşı çıktılar. Aralarında Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Oya Baydar ve Cengiz Aktar gibi isimlerin de bulunduğu grup bir basın açıklaması yaparak "sınır güvenliğinin yolu çözüm sürecinden geçer" dediler. ÖDP eski başkanı Ufuk Uras, bu süreçte hükümetin Öcalan'la görüştüğünü de söyledi.

Cezayir restoranda yapılan basın açıklamasını Tatyos Bebek okudu. Açıklamada şu ifade yer aldı.


"Suriye'ye askeri müdahalenin ışid'e karşıymış süsü verilerek aslında PYD'ye yani Rojava'da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale 2 yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldıracak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır. "


Açıklamada soruları yanıtlayan Ufuk Uras, hükümetin halen Öcalan ile görüşmelere devam ettiğini söyledi. "Bildiğimiz kadarıyla dört görüşme olmuştur" diyen Ufuk Uras, "seçim sonuçları da göstermiştir ki HDP'nin bu denli güçlü olarak girdiği Meclis'te paypas edilerek adım atılması mümkün değildir." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS