hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2017 PYBS sonuçları 'bursluluk sınavı' için MEB tarih verdi

  2017 PYBS sonuçları bursluluk sınavı için MEB tarih verdi
  expand

  2017 Bursluluk ‘PYBS’ sınav sonuçları MEB tarafından en zaman açıklanacak sorusu gündemini korurken, 10 Haziran’da yapılan sınav soruları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) sitesinde yayınlandı. Sonuçlar ne zaman açıklanacak, Milli Eğitim Bakanlığı prosedürleri tam olarak nasıl işleyecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  10 Haziran’da sınava giren öğrenciler ve aileleri, sınav sonuçların açıklanmasını beklerken, Milli Eğitim Bakanlığı sınav sorularını alt sitelerinden olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) sitesinde açıkladı. Sınav soruları kategorize (5,6,7,9-10-11) edilip, cevap anahtarı erişime açılmıştır.

  Sınav soruları ve cevaplar

  5. Sınıf A soruları ve cevapları için tıklayınız.

  5. Sınıf B soruları ve cevapları için tıklayınız.

  6. Sınıf A soruları ve cevapları için tıklayınız.

  6. Sınıf B soruları ve cevapları için tıklayınız.

  7. Sınıf A soruları ve cevapları için tıklayınız.

  7. Sınıf B soruları ve cevapları için tıklayınız.

  9-10-11. Sınıf A soruları ve cevapları için tıklayınız.

  9-10-11. Sınıf B soruları ve cevapları için tıklayınız.

  Hazırlık Sınıfı A soruları ve cevapları için tıklayınız.

  Hazırlık Sınıfı B soruları ve cevapları için tıklayınız.

  Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

  Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçların 18 Temmuz'da ÖDSGM veya MEB sonuç sayfasında açıklanacağını duyurdu.

  Burs başlangıcına dair MEB tarafından yayınlanan prosedür nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prosedüre göre; Bursluluğu hakkını kazanan öğrencilerin bursluluk işlemleri okul müdürlüğü tarafından ilgili burs döneminde e-Burs Modülü üzerinden gerçekleştirilecektir. 

  Öğrenci bursunun devam etmesi veya sona ermesi

  Bursluluğun devamı veya sona ermesine ilişkin iş ve işlemler “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18. Maddesine göre yapılacaktır.

  18'inci maddede  geçen metin aşağıda yer almaktadır:

  Nakli yapılan yatılı öğrencinin yatılılığı, yerleşim birimindeki pansiyonlarda açık kontenjan bulunmaması hâlinde öğrencinin yatılılığının sona ereceği hükme bağlanmıştır.

  Süreç nasıl başladı?

  Sınav başvuruları 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrenciler için 20 Mart 2017 tarihinde başladı, 14 Nisan 2017 tarihinde sona erdi. Başvuru şartları olarak, sınavlarda genel kurallar içerisinde görülen; Türkiye vatandaşı olmak, 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfta okumak, sınava girmek isteyen öğrencinin eğitim hayatında “sınıf tekrarı” yaşamaması, disiplin cezası bazında; okul değiştirme cezası almamış olması. Sınav şartlarından biri ise “ailenin maddi durumu” ile ilgili. Sınav şartı olarak “Ailenin 2016 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2017 Malî Yılı için tespit edilen 10.760,00 TL (onbinyediyüzaltmış)’ yi geçmemesi” belirlenmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öğrenciler hangi konularda sınava girecekler? Sınav süresi ve sınav soruları üzerine son bilgiler nelerdir?

  Sınavda 100 soru sorulacak, öğrenciler 100 soruyu 120 dakikada tamamlaması gerekmektedir. Sınavda hangi konular çıkacak?

  5, 6, 7’inci sınıfta okuyan öğrenciler: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler

  Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler(T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

  9, 10, 11’inci sınıfta okuyan öğrenciler: Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım-Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji), Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) konulardan sınava girecekler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow