2017 KYK burs başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak.?

2017 KYK burs başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak.?

2017 KYK burs başvurusu sonuçları Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi sayfasında ne zaman açıklanacak? Başvurular 24 Ekim 2017 tarihinde sona erdi, aradan 22 gün geçti. Kurum tarafından resmi açıklama yapılmadığı için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Haber içeriğimizde ise; Açıklanma tarihi, kurumun inceleme durumu, bursların nasıl ödeniyor, kesinti sebepleri nelerdir, sigortalı üniversiteli öğrencinin durumu başlıkları bulunmaktadır.

2017 KYK burs başvurusu sonuçları üniversite öğrencileri tarafından gerek sosyal medya üzerinden gerek Google üzerinden aranmaya devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu, net bir tarih vermese de bir önceki yıla göre beklenen haberi ne zaman verecek sorusuna cevap aranıyor.

SONUÇLAR KASIM AYININ KAÇINDA AÇIKLANIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, burs konusunda ilk olarak “öncelikli belge” üzerinden hareket edecek. Öncelikli belgeyi bulunduran öğrenci, belgeyi “Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına” göndermesi gerekiyor. Son tarih 5 Kasım 2017. Burs konusunda öncelik hakkına sahip olacak olan üniversite öğrencilerini belirleyecek olan kurum, belgeleri araştırdıktan sonra sonuçları açıklayacak. Sonuçların açıklanacağı tarih net olmasa da 17 Kasım 2017 tarihi ile 22 Kasım 2017 tarihleri arası açıklanabilir.

KURUM BURSLARI NEYE GÖRE VERİYOR?

Önceden burs alan üniversite öğrencileri için kurum 2 kıstasa bakar: Üniversitedeki başarı durumuna, not ortalamasına. İlk defa burs alacak olan öğrenci için: Aldığı puana, Yerleştiği üniversiteye ve girdiği bölüme, ailenin ekonomik ve sosyal durumuna.

KYK BURS ÖDEMELERİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Kurum üniversite öğrencisinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarasına göre ödemeleri gerçekleştiriyor. Buna göre; TC vatandaşlık numarasının son hanesi 0 olanlar, Ocak ayından itibaren her ayın 6’sında, 2 olanlar her ayın 7’sinde, 4 olanlar her ayın 8’inde, 6 olanlar her ayın 9’unda, 8 olanlar her ayın 10’unda burs ödemelerini alabiliyor.

KYK BURS KESİNTİSİ HANGİ SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ KESİLİYOR?

Kurum tarafından yakın bir şekilde takip edilen duruma göre;

Okulun uzaması: 4 yıllık bir bölümü kazanan öğrenci, 4 yıl boyunca kurum tarafından burs alabilir. 4’üncü yıldan sonra kurum tarafından burs alamaz.

Disiplin suçu işlemesi: Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bu suçu tekrarlaması haliyle üniversite tarafından ilişkisi kesilirse burs alamaz.

Okulu bırakma: Okulu bırakma veya okula ara verme durumunda burs hakkını kaybeder.

Not ortalaması 2’nin altında olması: Öğrencinin not ortalaması 2’nin altında olduğunda ve üniversite bunu kuruma bildirdiğinde kurum öğrencinin burcunu kesme hakkına sahip oluyor.

SİGORTALI İŞE GİREN ÖĞRENCİNİN BURSU KESİLİR Mİ?

2015 yılında yapılan değişikliğe göre, asgari ücretle sigortalı işe giren üniversite öğrencisinin bursu kesilmeyecek. Ancak bilinmesi gereken; ilk defa burs alacak olan üniversite öğrencisi şayet sigortalı bir işte çalışıyorsa kurum tarafından burs verilmeme durumu meydana gelebilir. Bursu kazanan öğrenci, sigortalı işe girse de bursu kesilmeyecek.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ İKİNCİ ÖĞRETİMDE OKUYOR, BURS BAŞVURU HAKKINA SAHİP MİDİR?

İkinci öğretim üniversite öğrencilerinin burs veya kredi almalarının önünde kurum tarafından bir engel koyulmamaktadır. Örgün öğretim öğrencilerinden tek farkları ise “harç” durumudur.

VAKIF ÜNİVERSİTESİNDE BURSSUZ OKUYAN ÖĞRENCİ KYK’YA BAŞVURABİLİR Mİ?

Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversitede okuyan öğrencilerden hiçbir fark gözetmeksizin burs başvuruları yapabilme hakkına sahip olduğunu açıkladı. Bilinmesi gereken durum ise, vakıf üniversitesinde okuyan öğrencinin ailesi “sosyal” olarak maddi duruma bakılmaktadır.

BURS’TAN KREDİYE DÖNÜŞ NASIL YAPILIYOR?

Not ortalaması 2’nin altına düştükten sonra burs, krediye dönüşmektedir. Öğrenci tekrardan not ortalamasını 2’ye çıkartırsa kredi bursa dönüşür mü? Kredi ve Yurtlar Kurumu, bursun krediye dönüşümünü kendi sitesinde veya e-Devlet’te açıklıyor. Kredi bursa dönüşümü söz konusu değildir.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS