türkiye

e-Devlet: KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? Kredi ve Yurtlar Kurumu kılavuzu yayımladı

  1. Türkiye

e-Devlet: KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? Kredi ve Yurtlar Kurumu kılavuzu yayımladı

e-Devlet: KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? Kredi ve Yurtlar Kurumu kılavuzu yayımladı

KYK yurt başvurusu, e-devlet'te başvurular nasıl yapılır sorusuna Kredi ve Yurtlar Kurumu yayımladığı kılavuzdan cevap verdi. İlk defa başvuru yapacak olan öğrenciler, PTT'den şifre almalı. İnternet haricinde herhangi bir başvuru geçerli değil. Yurtkur’un resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre, başvurular 11 farklı kurum tarafından incelenecek. Sonuçlar ne zaman, hangi siteden açıklanacak? Öte yandan KYK burs başvurusunun ne zaman açıklanacağı sorusuna kurumdan cevap geldi.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), yurt başvurusunun 14 Ağustos 2017 tarihinde başladığını duyurdu. Kurumun resmi web sitesinde açıkladığı son başvuru tarihi: 20.08.2017 23:59. Başvurular e-devlet (www.turkiye.gov.tr) Yüksek Öğretim Kurumu'nun resmi web sitesinden yapılıyor. Başvurmak isteyen öğrenciler kurumun yayımladığı kılavuza göre başvurularını gerçekleştirecek.

Kılavuzu görmek için tıklayınız

Başvuru kılavuzu okunduktan sonra e-devlet sitesinden başvuru yapılabilir

Başvuru yapmak için tıklayınız (e-devlet şifreniz varsa)

Önemli not: Kurumun yayımladığı duyuruya göre;

1. ÖSYM ile ilk defa bu yıl bir ön lisans veya lisans programına yerleşen öğrencilerimiz (KKTC’de öğrenim görecekler dâhil),

2. Hâlihazırda bir ön lisans veya lisans programına kayıtlı olarak öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz (Kayıt tarihi 30.06.2017 öncesi olan ön-lisans veya lisans öğrencileri, KKTC’de öğrenim görenler dâhil) müracaatta bulunabileceklerdir. 30 Haziran 2017 tarihinden önce herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran ön lisans ve lisans öğrencileri (KKTC'de öğrenim gören öğrenciler dâhil) ara sınıf olarak başvuru yapabilecek.

Yurtlara yeni düzenleme geldiSiteden başvuru nasıl yapılır?

1) Siteye girdikten sonra arama bölümüne "yurt başvurusu" yazılır. Yazıldıktan sonra site sizi otomatikman "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü" bölümüne gönderecektir.

2) Bağlantı adresini yazarak, direkt olarak kuruma gidebilirsiniz.

Bağlantı adresi: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu

Siteyi tıkladıktan sonra karşınıza "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonu çıkacaktır. Butonu tıklarsınız, TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazar, siteye girersiniz. Siteye girdikten sonra, sistem sizden bazı şeyler isteyecektir. E-posta adresi ve cep telefonu. Bu ikisini de güncelledikten sonra, hesabınız daha güvenilir olmaktadır.

Kurumdan önemli bir e-Devlet üzerinden önemli uyarı geldi


Başvuru yapacak olan öğrenciler e-Devlet’te öğrenim bilgilerinin muhakkak kontrol edilmesi gerektiğini açıkladı. Yurtkur sitesinde şu açıklama yapıldı: e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak. 

KYK burs başvurusu ne zaman başlıyor sorusuna cevap verildi

Kurum, bursa dair başvurularının önümüzdeki haftalarda başlayacağını açıkladı.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS