2018/2 KPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı!

2018/2 KPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı!

2018 KPSS tercih sonuçları, ÖSYM tarafından son dakika bilgisi olarak açıklandı. ÖSYM'nin 2018/2 KPSS tercih sonuçları, kurumun sorgulama sayfasında görülebiliyor. Başvuruların ardından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, atamalar üzerinden resmi açıklamalarda bulundu. İşte atananlar üzerinden açıklama...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin resmi duyurusuna göre Kamu Personeli Seçme Sınavı, Ortaöğretim-Önlisans-Lisans tercih (2018/2) başvuru sonuçları açıklandı. Başvuru yapan adaylar, kurumum ÖSYM giriş sayfasında atanıp atanamadıklarını öğrenebiliyor.


ÖSYM sonuç sayfasına gitmek için tıklayınız


KPSS yerleştirme üzerine


Devlet memurluğu yerleştirme ÖSYM tarafından yapıldığında mülakat yapılmaksızın devlet memurluğunu kazanan kişiler devlet kadrolarına yerleştiriliyor.


KPSS yerleştirme nasıl yapılacak?


Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacak.


Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecek.


Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecekler.


Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirilecekler. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecek. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.


KPSS tercih başvuru ücretleri


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2018/2 tercih başvurularında ücret almadı. ÖSYM yayımladığı KPSS tercih kılavuzu içerisinde bir sonraki tercihlerde ücret alınacağını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS