ALES sonuçları sorgulama işlemleri ÖSYM tarafından erişime açıldı

ALES sonuçları sorgulama işlemleri ÖSYM tarafından erişime açıldı © AA

ÖSYM ALES 2019 sonuçları ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden yapılan açıklamada ALES sonuçları değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bilgisi aktarıldı. Peki, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları nereden öğrenilir?

ALES sonuçları sınava katılan adayların erişimine açıldı. ÖSYM’den 24 Mayıs 2019 tarihinde yapılan açıklamada değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bilgisi aktarıldı. İşte sonuçlarla ilgili detaylar ve ÖSYM’nin yaptığı açıklama…


Kurumdan yapılan açıklama şöyle; 05 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1)  değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.


ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


ALES PUANI NEREDELERDE KULLANILIR?


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,  • yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

  •  ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

  •  yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS