ÖSYM 2019 MSÜ sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM 2019 MSÜ sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçları kısa bir süre sonra ÖSYM tarafından açıklanacak. Askeri öğrenci aday belirleme sınavı ile MSÜ bünyesinde yer alacak kişiler ortaya çıkacak. Peki, MSÜ sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak?

ÖSYM MSÜ sonuçları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen sınavdan elde edilen puanlamaları gösterecek. Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra MSB’de görev alacak olan öğrenciler kuruma katılmadaki ilk aşamayı geride bırakmış olacak. Peki, sınav sonuçları nereden öğrenilebilecek?

ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre sonuçlar 26 Nisan 2019 Cuma günü erişime açılacak. Sonuç sayfasından TC numaraları ve şifreleri ile giriş yapan öğrencileri sonuçları öğrenebilecek.

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Askeri okul tercihlerini 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında erişime açacak olan Milli Savunma Bakanlığı, bu aşamada tercihlerini gerçekleştirmeyen kişilerin ikinci aşamaya çağrılmayacağını aktardı. Sınavdan elde edilen puanlamalara göre tercihlerini yapabilecek olan adaylar ardından tekrar sonuçları bekleyecek.

MSÜ PUAN HESAPLAMALARI NASIL YAPILIYOR?

MSÜ puan hesaplama işlemi için bazı yöntemler kullanılacak, o yöntemler ise şöyle; Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır

Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki Tablo’daki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacak.

Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS