23 Nisan için Google’dan doodle sürprizi: 23 Nisan nasıl bayram oldu?

23 Nisan için Google’dan doodle sürprizi: 23 Nisan nasıl bayram oldu?

23 Nisan dünyaca ünlü aram motoru Google tarafından doodle yapıldı. Bayram coşkusu yurdun dört bir yanında hissedilirken 23 Nisan’ın nasıl bayram ilan edildiği ve tarihçesi merak ediliyor. Peki, 23 Nisan’da ne oldu? Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl ilan edildi? İşte 23 Nisan’ın tarihçesi, anlamı ve önemi…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Kutlama heyecanının yansıdığı mecralardan biri de dünyaca ünlü arama motoru Google oldu. Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırladığı doodle ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Peki, 23 Nisan’da ne oldu, 23 Nisan nasıl bayram oldu? İşte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tarihi ve önemi…


23 NİSAN NASIL BAYRAM OLDU?


Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.


Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.


Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS