24.00'te müzik kısıtlaması kararı için sektörden çağrı

24.00'te müzik kısıtlaması kararı için sektörden çağrı

24.00'te müzik kısıtlaması kararı için sektörden çağrı

Müzik ve turizm sektörünün önde gelen isimleri normalleşme süreci kapsamında açıklanan ve 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek ‘24.00’ten sonra müzik kısıtlama’ kararının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı aşılama sonrası normalleşme adımlarını açıkladı. 1 Temmuz’dan itibaren sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırılacağını açıklayan Erdoğan, “Müzikle ilgili kısıtlamayı saat 24.00’e çekiyoruz. Gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur” dedi.

Hürriyet'ten Sinem Vural'ın haberine göre zor günler geçiren müzik ve turizm sektörünün önde gelen isimleri yasağın yeniden gözden geçirilip orta yolun bulunması için çağrı yaptı.

"Sadece eğlence aracı değildir"

Bülent Forta: Müzikle ilgili saat 24 kısıtlaması neredeyse 1.5 yıldır büyük bir ekonomik çöküntü içinde olan müzisyenler ve müzik mekânları açısından yeni bir darbe olacaktır. Bu kararın geri alınması hayatını müzikle kazanan ruhunu müzikle doyuran binlerce insan için son derece önemlidir.

"Böyle durumlarda da maalesef ilk unutulanız!"

Mustafa Sandal: Bazı toplumsal olaylarda “halka umut aşılayın” diye ilk çağrılanız ama böyle durumlarda da maalesef ilk unutulanız! 24.00 sonrası canlı müziğin devam etmesi için bu ülkeye hizmet eden tüm müzisyenler adına, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir sanatçı olarak çağrıda bulunuyorum; üzüldük ama bu işi çözmek hiç de zor değil.

"Daha anlaşılır bir açıklamaya ihtiyaç var"

Erdal Bozkuş: Dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde açık alanlarda gece saat 24.00’ten sonra müzik yasak. Bu karar açık alanları mı kapsıyor, yoksa kapalı mekânlar için de geçerli mi? Önce bunu anlamak gerekiyor. Daha anlaşılır bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyim.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Müzik değil gürültü rahatsız eder"

Metin Özülkü: Müzik sadece bir eğlence aracı değildir. Yaşamın her noktasında yer alan bir olgudur. Cumhurbaşkanının sarf ettiği cümlelerdeki maksadın o olmadığını düşünüyorum. Çünkü Kültür Bakanlığı’yla yürüttüğümüz müzik projemizin adı bile ‘Müzik Susmasın’dı. Müzik değil gürültü rahatsız eder. Belediye, zabıta ve emniyetçe uygulanan kurallar da var. Bunlar dikkate alınırsa gerek kalmaz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Ağustos ayında sona ereceğini düşünüyoruz"

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer: Yetkilileri ile görüştük. Bu kararın kalıcı olmadığını öğrendik. Kararın, kademeli normalleşme kuralları çerçevesinde alındığını söylediler. Temmuz ayında yapılacak yoğun aşılamayla müzik kararının da ağustos ayında sona ereceğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da müzik konusunda “insanlar rahatsız edilmemeli” dedi. Anahtar cümle de bu diye düşünüyorum. Kimseyi rahatsız etmeyecek seviyede müziğe izin verilecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Turisti Yunanistan’a kaptırırız"

Sunset Yönetim Kurulu Başkanı Barış Tansever: Türkiye’de kanuna göre gürültülü müzik yayını yapmak yasak. Zaten mekanlarda da insanlar rahatsız edilmiyor. Türkiye’ye gelen turiste sattığımız en önemli şeylerden biri eğlence. Eğlence de müziksiz olmuyor. Hem Ortadoğulu hem de Avrupalı turiste uygun eğlenceler sunuyoruz. Eğer bu yasak olursa turist İstanbul veya Antalya’ya gelmez. Turisti, Yunanistan, İspanya ya da Dubai’ye kaptırırız. Umarım bir an önce karardan vazgeçilir.