Bu ay 26 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Bu ay 26 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2015 Haziran ayında 26 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu 26 kadının yüzde 39'u boşanmak veya ayrılmak istediği için, diğer yüzde 31'i kendi hayatına dair karar almak istemesi nedeniyle öldürüldü. Öldürülen kadınların diğer yüzde 30'luk kısımı ise kim ve nasıl öldürüldüğü belirlenemedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her ay kadın cinayetleri raporu hazırlıyor. Mayıs ayı raporuna göre 26 kadın öldürüldü.


Kadın cinayetlerinin yaşandığı iller sırasıyla Karaman, Bursa, Antalya, Çorum, Malatya, Muğla oldu. Bu öldürülen kadınların yüzde 39'u boşanmak veya ayrılmak istediği için yüzde 31'i ise kendi hayatına dair kararlar almak isterken öldürüldü. Diğer yüzde 30'u ise nasıl öldürüldüğünün ortaya çıkarılmadığı belirsiz kalan kadın cinayeti oldu.


İlk sırada kocalar yer alıyor


Kadınların %35’i kocaları veya eski kocaları tarafından, %19’u ise bir akrabası tarafından öldürüldü. Ancak sadece tanıdığı biri tarafından öldürülen kadınlar da oldu. Tecavüze uğradıktan sonra boğularak öldürülen 19 yaşındaki Cansu Kaya’nın ölümü toplumda kadın cinayetlerine karşı yeniden bir infial yaratmışken, bu ay kadınların öldürülmesine karşı Türkiye’nin pek çok ilinden kadınların tepki verdiği bir ay oldu.


Boşandığı eşini ve baldızını tüfekle yaraladı


Özgecan yasası tek çözüm


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, TBMM'den Özgecan yasasının biran önce yasalaşması istendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadınların kendi hayatına dair kararlarıyla yaşayabileceği ortamı ve kadınların can güvenliğini sağlamak Meclis’in görevidir. Yaşamak için kadınların talebi: Özgecan yasasıdır açıklamasını yaptı.


Kırmızılı kadına gaz sıkan polis karara itiraz etti


Özgecan yasası nedir?


Kadın cinayetleri, kadına karşı şiddet ve istismar davalarında keyfi uygulanan tahrik indirimi, iyi hal indirimi gibi cezayı caydırıcı olmaktan çıkaran kararların alınmasının önüne geçecek hukuki düzenlemelerin yapılması.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS