28 Şubat davasında tutuklu tüm sanıklar tahliye edildi

28 Şubat davasında tutuklu tüm sanıklar tahliye edildi

28 Şubat davasında aralarında Çevik Bir'in de olduğu 5 tutuklu sanık tahliye edildi. Davada tutuklu yargılanan sanık kalmadı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi. Bu karara "delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler" gösterildi.

Sanıklara, adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile 15 günde bir karakola imza atma şartı getirildi. Sanıklardan, Balyoz Davası kapsamında hükmen tutuklu bulunan Çetin Doğan dışındakiler, Sincan Cezaevinden tahliye edilecekler. Duruşma, 7 Ocak 2014 saat 09.30'a ertelendi.

Tahliye kararı tutuklu sanıklar ve yakınlarınca sevinçle karşılandı. Duruşmayı izleyen sanık yakınları ve tutuksuz sanıklar, tahliyeleri kararlaştırılan sanıkları öperek tebrik ettiler.

Sanıklardan Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Kenan Deniz'in gözlerinin dolduğu, bazı sanık yakınlarının ise ağladığı dikkati çekti.

Eski Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, eski 1. Ordu Koumtanı Çetin Doğan, eski Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, emekli Tugğeneral İdris Barış Koralp ve emekli Tümgeneral Kenan Deniz adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan Sönmez, Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığında görev yaptığı bu sürede ise başbakanın Necmettin Erbakan değil Mesut Yılmaz olduğunu belirterek, "Batı Eylem Planı hazırlandığı tarihte Diyarbakır'daydım. 14 Temmuz 1997'de göreve başladım Askeri Başdanışmanlıkta bir evrak görmedim. Hiçbir toplantıya katılmadım, hiçbir evrakını imzalamadım. Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığına evrak gelmedi" dedi.

14 ay cezaevinde kaldığını daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını anlatan Sönmez, şunları söyledi:

"Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığında görev yaptım, Genelkurmay'da değil. BÇG'de görev yapsaydım avukatım aracılığıyla Genelkurmay'dan bu yönde belge istemezdim. Genelkurmay, 'BÇG'de çalıştığına dair bilgi ve belgeye raslanmamıştır' diye bildirmiştir. BÇG'de görevlendirilseydim BÇG Devir Teslim Momerandumu listelerinde adımın olması gerekmez miydi? Ben de bir şeyleri incelemiş olmaz mıydım? Hiç kimseyi fişlemedim, takibe almadım, brifing vermedim ve katılmadım. Evrak takip etmedim ve hiç bir kimse hakkında dosya hazırlamadım, hazırlayanı da görmedim. TSK İç Hizmet Kanunlarından kaynaklanan emirleri yerine getirdim. BÇG toplantılarına katılmadım. Onurumla emekli olabilmek için hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum."

Sönmez'in avukatı Mustafa Bozkurt da müvekkili adına yaptığı savunmada, Sönmez'in görevine bağlı olduğunu, aldığı teşekkür belgelerinin de ondan kaynaklandığını, BÇG belgelerinde isminin ve kaydının geçmediğini ileri sürdü.

Mahkeme daha sonra tutuklu yargılanan sanıklar, Çevik Bir, Çetin Doğan, Erol Özkasnak, İdris Barış Koralp ve Kenan Deniz'i adli kontrol şartıyla tahliye etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS