Son Dakika

29 Ekim'de özel sektörün çalışma durumu.. Bugün okul var mı, tam gün tatil mi? Bugün mesai mi sayılacak?

A A

29.10.2021 - 07:40 Son Güncelleme:

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bugün özel sektör çalışanlarının durumu merak konusu oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim’in yarım gün resmi tatil olup olmadığı çalışanlar ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Peki, 29 Ekim resmi tatil mi? 29 Ekim Cuma okullar tatil mi? İşte 29 Ekim özel sektörün durumu ile ilgili detaylar..

29 Ekim'de özel sektörün çalışma durumu.. Bugün okul var mı, tam gün tatil mi? Bugün mesai mi sayılacak?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü resmi tatil olmasından dolayı sektörlerin çalışma durumu sorgulamaları hız kazandı. Pek çok çalışan, öğrenci ve veli 29 Ekim tam gün tatil mi, okullar için resmi tatil var mı sorularına yanıt arıyor. İşte, o gün hakkında Resmi Gazete'de yer alan detaylı bilgiler..

28 EKİM PERŞEMBE YARIM GÜN RESMİ TATİL Mİ?

Bu yıl 29 Ekim, Cuma gününe denk gelmektedir. Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre; 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

29 EKİM'DE OKULLAR YARIM GÜN MÜ TATİL?

Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ülkemizde 28 Ekim yarım gün resmi tatil kabul edilmektedir. Bu nedenle okullar 28 Ekim Perşembe günü yarım gün faaliyette olacak. 29 Ekim'de ise tam gün tatil. Öğrencilerin ders sayısı ve saatleri de buna göre belirlenecek.

28 EKİM ÖZEL SEKTÖR İÇİN TATİL Mİ?

Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümü olan 29 Ekim 2021 günü için son durum özel sektör çalışanları tarafından araştırılıyor. 1925 yılından beri bayram olarak kutlanan 29 Ekim tam gün, 28 Ekim ise yarım gün resmi tatildir.

29 EKİM ECZANELER AÇIK MI?

Eczane, hastane ve diğer sağlık kurumları 28 Ekim'de yarım gün, 29 Ekim'de tam gün kapalı olacak. Resmi tatil sürecinde hastanelerin acil servisleri ile nöbetçi eczaneler vatandaşların acil sağlık ihtiyaçlarına yanıt verecek.

29 EKİM DEVLET DAİRELERİ YARIM GÜN MÜ?

Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünün kutlanacağı bayram 29 Ekim de tatil olarak yer alıyor. 29 Ekim 2021 günü kamu kurumları tam gün çalışacak. Hastaneler, devlet daireleri kapalı olacak. Ancak hastanelerin acil girişleri açık olacak.

29 EKİM'DE BANKALAR ÇALIŞIYOR MU?

Bankaların çalışma takvimi, Borsa İstanbul'a bağlı olduğu için Borsa İstanbul'un tatil olduğu günlerde bankalar da hizmet verememektedir. Borsa İstanbul'un 29 Ekim Cuma günü tam gün çalıştığı düşünülürse, bankaların da o gün tam gün hizmet vereceği söylenebilir.