Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil mi?

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil mi?

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil mi
expand

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hafta içerisine denk gelmesinin ardından salı günü resmi kurumlarda işlem yapacak olanlar “30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi?” sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, 30 Ağustos 2022 Salı resmi tatil mi?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bu yıl Zafer Bayramı yani 30 Ağustos 2022 Salı gününe denk gelecek. Peki, bu gün resmi tatil olacak mı?

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI RESMİ TATİL Mİ?

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatiller içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil olacak. Bu nedenle salı günü bankalar, PTT’ler, noterler, kargolar gibi kurumlar kapalı olacaklar.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek basında gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış, orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı tebrik telgrafları gelmiştir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Zaferden iki yıl sonra 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

Bu törenden iki yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun çıkarılarak 30 Ağustos’un ordunun bayramı olduğu belirlenmiştir.

 

 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow