40 bin kişiyi dolandırmışlardı 2 yıl sonra yeniden ortaya çıktılar

40 bin kişiyi dolandırmışlardı 2 yıl sonra yeniden ortaya çıktılar

Aylık 30-40 bin liralık kazanç vaadiyle, aralarında Tanju Çolak’ın da olduğu 40 bine yakın kişiyi dolandırmakla suçlanan Flexkom’un kurucuları 2 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. “Üye getir, para kazan” yöntemi ile binlerce kişiden 30 milyon liraya yakın para toplayan sistemin kurucuları bu kez Wee Conomy adı ile piyasaya girdi. Önemli bir bölümü yurtdışında yaşayan organizasyonun liderleri geçtiğimiz günlerde Antalya’da yaptıkları toplantı ile start verdi. İzmit Gölcük ise çalışmaların başladığı ilk yer oldu.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Türkiye yapılanmasını, Almanya’da yaşayan Cengiz Ehliz’in oluşturduğu Flexcom hakkında çok sayıda dava ve savcılık soruşturması bulunuyor. Türkiye genelinde 40 bine yakın kişiden 400 TL ile 2 bin 500 TL toplayan, bazı üyelerden 50-100 bin TL toplayan Flexcom’a para kaptıranların hemen hiçbiri paralarını alamadı.

Kariyer basamakları hedefi konulan sistemde, 20 bin TL ödeyen kişinin ömür boyu ‘süper emeklilik’ hakkı kazanacağı belirtildi. Flexkom bayiliği alan çok sayıda kişi, satın aldıkları onlarca pos cihazı ile başbaşa kalırken, çok sayıda kişi işini kaybetti. Çin’de 60 dolara yaptırılan pos cihazları Türkiye’de bin 650 liraya satıldı. Birçok ailede ise, Flexcom’a yatırılan paralar nedeni ile sorunlar çıktı.


Saadet öğretmen tacizi anlatırken gözyaşlarına boğuldu


Sivas katliamı davasında skandal


Mektupta önemli gelişme

Flexcom yetkilileri hakkında Ankara, Adana, İzmir, İstanbul gibi bir çoy yerde dava ve soruşturmalar sürerken, yeni bir isim altında yeniden faaliyete başladıkları öğrenildi.

Yeni isimle piyasa girdi

Wee Conomy adı verilen yeni sistem de Flexkomda olduğu gibi sistemi Kobi (işyeri) sistemine dayanıyor. Edinilien bilgilere göre, Flexkom’dan farklı olarak bu kez Kobi’lere pos cihazı yanı sıra telefonlarından indirdikleri bir applikasyon veriliyor. Yeni sistemde üç farklı seçenek konulmuş. Her üç seçenek de farklı üyelik ücretlerine sahip. Örneğin VIP Kobi diye oluşturulan sisteme üye olmak isteyen işyeri en az 500 kart satın almak zorunda.

Şirket İsviçre’de

Bunun için geçtiğimiz 20 Ocak’ta İstanbul’da yeni bir şirket kurulu. Wee Turkey Bilişim A.Ş isimli şirketin yetkili isimler Savaş Uzun, Mehmet Sinan Tapan. 50 bin TL sermayeli şirketin tek pay sahibi ise İsviçre’de kurulu bulunan Wee Conomy AG. bulunuyor.

Çalışmalar Gölcük’te başladı

Wee Conomy’nin Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin, aralarında Cengiz Ehliz’in de olduğu çok sayıda ‘lider’ Antalya’daki bir otelde bir araya geldi. Beş gün süren toplantıda, yeni sistemin Türkiye yapılanmasına ilişkin planlamalar yapıldı.

Edinilen bilgilere göre Wee Conomy için seçilen ilk bölge İzmit’in Gölcük ilçesi oldu. Bu ilçede 100’e yakın işyerinin üye yapıldığı öğrenildi. Konuya yakın bir kaynak, Gölcük tercihinin, bu ilçede daha önce Flexkom çalışmasının hiç yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Aynı kaynak, Gölcük üzerinden özellikle Karadeniz illeri ile Bursa, İzmir gibi yerlerde çalışmaların yoğunlaştırılacağı görüşünde.

Dava açtı parasını alamadı

Tanju Çolak’ın avukatı Av. Eda Çimenli Ürcan, Flexkom’dan olan alacaklarını tahsil edemediklerini belirterek “Sözleşme nedeniyle İstanbul 7. İcra Müdürlüğü’nde 48 bin TL üzerinden icra takibi başlattık. İcra takibine itiraz ettiler ve itirazın iptali davası açtık. Dava lehimize sonuçlandı ve 9 bin 600 lira icra inkâr tazminatına hükmetti mahkeme. Ayrıca sözleşmeden kaynaklı diğer bir alacak için İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtık. Bu dava da lehimize sonuçlandı. Dosya Yargıtay aşamasında... Şirkete ait bir şey yok burada. Henüz alacaklarımızı tahsil edemedik”

Parayı başkaları yatırdı kaymağı onlar yedi

Flexkom ile Wee Conomy’nin aynı kişilerce organize edildiğini belirten Şahizer Sarak, binlerce kişinin mağdur edildiğini söyledi. Kendisi de Flexkom sürecinde koordinatör olarak çalıştığını aktaran Sarak, amaçlarının “Mağdur olan kişilerin haklarını alarak hayat amaçlarımızdan birine ulaşmış olacaktık” dedi. 40 bin kişinin mağdur edildiğini söyleyen Sarak, bu süreçte kimi ailelerin dağılma noktasına geldiğini aktardı. Cengiz Ehliz ve beraberindekilerin Antalya’daki toplantısına katılmak üzere gittikleri otelden içeri alınmadıklarını söyleyen Sarak “ Bunlar Wee sistemi kurumsal ve biz bu sisteme eğitimli insanları alacağız diyerek eski sistemdeki herkesi atmak için bahane bulmuşlar. Parayı yatıran halk, kaymağını yiyen onlar. Bütün mağduriyetlerimizin telafi edilmesini, aksi taktirde kanun önünde yargılanmalarını istiyorum” dedi.

Aramızda ilişki yok dedi ama…

Konu ile ilgili Hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Wee Turkey Genel Müdürü Savaş Uzun, Flexkom ile bir ilgilerinin olmadığını öne sürdü. Uzun açıklamasında “Flexkom adlı şirket ile Wee Turkey Bilişim A.Ş’ nin bir bağı bulunmuyor. Şirketimiz kurumsal satıcılar vesilesi ile pazarlama yapan ve üye iş yerlerine kendi müşteri sadakat sistemlerini kurabilme imkanı sunan bir şirkettir” dedi. Uzun, açıklamasında We Turkey ile Flexkom arasında bir bağ olmadığını öne sürse de, kayıtlarda, Türkiye’de kurulan şirketin sahibi olan İsviçre’deki şirket Cengiz Ehliz’e ait görünüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS