5 aydır dondurulan KCK yargılamaları kaldığı yerden devam edecek

5 aydır dondurulan KCK yargılamaları kaldığı yerden devam edecek

Anayasa Mahkemesi "KCK sorusunu" 5 ayda yanıtlamayınca yerel mahkeme bu sürede dondurulan yargılamaya kaldığı yerden devam edilmesine karar verdi.

Sanık avukatlarının "Anayasa'ya aykırılık" iddiasını ciddi bulup Anayasa Mahkemesi'ne başvuran yerel mahkeme, 5 ay süresince yanıt alamayınca yargılamanın kaldığı yerden devam etmesini kararlaştırdı.  KCK yargılamaları bu 5 ay süresince durdurulmuştu


3 ayrı dava aynı mahkeme


PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin, KCK basın davası, KCK İstanbul ana davası ve eski BDP ilçe başkanlarının yargılandığı 3 ayrı davada mahkeme avukatların "yargılama yeni baştan görülsün" talebi konusunda görüş bildirmesi için  Anayasaya mahkemesine başvurdu. Ancak Anayasa Mahkemesi aradan 5 ay geçmesine bir yanıt vermeyince İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi davanın kaldığı yerden devam edilmesine karar verdi. 


Söz konusu davaların sanıkları arasında Profesör Büşra Ersanlı, Ragıp Zarakolu, bazı gazeteciler ve eski BDP İstanbul ilçe başkanları bulunuyor. 


Anayasa'ya aykırılık iddiası 


Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından sanık avukatları, "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından, davaya yeni bir mahkemede kaldığı yerden devam edilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğu" bu yüzden dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, dosyanın Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilmesine karar vererek, Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda vereceği karara kadar davanın geri bırakılmasına hükmetti. 


Anayasa Mahkemesi 5 aylık süre içinde cevap vermedi


İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen bu 3 dava hakkında savcılık, Anayasa Mahkemesi'nin kanunda belirtilen 5 aylık süre içerisinde karar verilmediğini göstererek yargılamanın kaldığı yerden devam edilmesini talep etti. Sanık avukatları da söz alarak savcının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, Anayasa Mahkemesi'nde bulunan dosyanın sonucunun beklenmesini talep ettiklerinin dile getirdi. 


Yargılama kaldığı yerden devam edecek


Kararını açıklayan mahkeme heyeti, KCK'ya ilişkin görülen bu 3 dava hakkında, yargılamanın kaldığı yerden devam edilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti oy birliğiyle verdiği kararda, Anayasa Mahkemesi'nin kararının 5 ay içerisinde verilmemesi nedeniyle, bu dosya sonucunun beklenmesinden vazgeçildiğini belirterek, yargılamanın kaldığı yerden devam edilmesine karar verdiğini açıkladı. Mahkeme heyeti 3 ayrı dava için aynı kararı verdi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS