56 gün sonra Soma Faciası tekrardan adliyede

56 gün sonra Soma Faciası tekrardan adliyede

Manisa'nın Soma ilçesinden yaşanan maden faciasında 301 madenci yaşamını yitirerek, gündemde soma faciası olarak adlandırılma başlanmıştı. o tarihten bu yana 6'sı tutuklanmak üzere toplam 53 sanıklı dava 56 gün sonra tekrardan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüşmeye başlandı.

Bilirkişi raporu şubat ayında madende inceleme yapmasına rağmen, mahkemeye raporunu yetiştirememe durumundan ötürü Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, duruşmayı ileri bir tarihe atmıştı. Adli soruşturmanın kapsamında 'Olası kastla öldürme', 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçları var. Ve savcılık makamı bu suçlar üzerinden 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemi içinde.

56 gün sonra dava Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başladı.

Ailelere adına basın açıklamasını yapan ölen madencilerden Uğur Çolak'ın babası İsmail Çolak, faciadan şirketi, sarı sendika olmakta suçladığı maden iş sendikası yöneticileriyle, denetimleri yapmayan TKİ görevlilerini suçladı. Aileler olarak, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını yineledi. Açıklama sırasında madenci eşlerini de, faciada kaybettikleri 310 kişinin isimlerinin yazılı olduğu pankartı taşıdı. Madenci eşleri bu pankart üzerine yazılı olan isimlerden, eşlerininkini buldu, üzerine dokunup, tozunu temizledi. O anlarda büyük hüzün yaşandı. Acılı kadınlar birbirlerini teselli etmeye çalıştı.


Şubat ayındandan bu yana bilirkişi raporu bekleniyor


Geçen Şubat ayında facianın yaşandığı ocakta yapılan bilirkişi incelemesinin raporu, tamamlanamadı. İlk olarak heyete üç ay süre veren mahkeme, ardından süreyi 6 aya çıkartıp Ağustos ayına kadar uzattı. Heyet, kapsamlı olan raporunu bu süre içerisinde de hazırlayamadı. Raporun yetiştirilememesinden dolayı duruşmanın bu periyodunun, kısa sürmesinin beklendiği öğrenildi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın duruşmayı, ek talepler olmaması durumunda bugün bitirebileceği, ancak gerek mağdur ailelerin avukatlarının gerekse de sanık ve sanık avukatlarının bu yöndeki konuşmalarının, uzun sürmesi durumunda birkaç gün sürdürüp ileri bir tarihe erteleyebileceği ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS