65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı var mı, kalktı mı? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı var mı, kalktı mı? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart Kabine Toplantısı sonrasında alınan önemli kararları açıkladı. Alınan kararlar arasında 65 yaş üstü vatandaşlarla ilgili de detay yer aldı. Peki, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı var mı, kalktı mı? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalkan iller hangileri?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart’ta halka açıklama yaparak yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz açıklamasında bulundu. Bu gelişmenin ardından bir süredir uygulamada olan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı gündeme geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı. Kısıtlamalarda esnemeler de bu haritaya göre yapılacak. Buna göre hafta sonu yasağı düşük ve orta riskli kentlerde tamamen kaldırılırken, yüksek ve çok riskli şehirlerde ise sadece pazar günü uygulanacak. Hafta içi akşam sokağa çıkma yasağı ise her yerde devam edecek.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü vatandaşlarla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak. Bu bilgilere göre; turuncu grupta yer alan İstanbul'da ve İzmir'de, söz konusu yaş grupları için kısıtlamalar devam edecek. Ancak serbest saatlerde düzenleme yapılacak.

65 yaş üstü yeni sokağa çıkma saatleri nasıl?

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.

İLLERE GÖRE RİSK HARİTASI

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS