65 yaş ve üzeri ikinci sokağa çıkma izni ne zaman, saat kaçta?

65 yaş ve üzeri ikinci sokağa çıkma izni ne zaman, saat kaçta? © Shutterstock

65 yaş ve üzeri kişiler 10 Mayıs 2020 Pazar günü uzun bir aranın ardından ilk kez dışarı çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 65 yaş ve üzeri kişiler için sokağa çıkma izni uygulamasının devam edebileceğinin sinyallerini verdi. Peki, ikinci sokağa çıkma izni ne zaman olacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz aylarda alınan karar ile 65 yaş ve üzeri kişilere sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Covid-19’da olumlu rakamların gelmeye başlamasıyla birlikte de normalleşme sürecine geçilme kararı alınmış ve bu kapsamda ilk etapta 65 yaş üzeri kişilere kısıtlamaların olduğu günlerde belirli saatlerde sokağa çıkma izni verilmişti.

İlk izin 10 Mayıs 2020 Pazar günü saat 11:00-15:00 arası gerçekleşmişti. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci sokağa çıkma izni ile ilgili bilgiler verdi. Buna göre 65 yaş üzeri kişiler 17 Mayıs 2020 Pazar günü aynı saatlerde bir kez daha sokağa çıkabilecekler.

CUMHURBAŞKANI’NDAN 65 YAŞ ÜZERİ SOKAĞA ÇIKMA İZNİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle: Bu vatandaşlarımızın haftalar sonra kurallara riayet ederek yürüyüş yaptıklarını, güneşlendiklerini, temiz hava aldıklarını görmekten memnuniyet duyduk. Çarşamba günü yine aynı saatler arasında 0-14 yaş grubu arası çocuklarımız için benzer bir kolaylığı devreye alıyoruz. Cuma günü de 15-20 yaş grubu arası aynı imkândan faydalanacaktır. Herhangi bir olumsuzluk tespit etmediğimiz takdirde bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmeyi planlıyoruz. 16, 17, 18, 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasının 18, 19 Mayıs günlerinde bakkal, market, manav, kasap, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin ve online platformların saat 10.00 ila 16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olabilmelerine imkan sağlıyoruz. Yaşlılarımız 17 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerdir. 20 yaş altı da 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günleri iki grup halinde sokağa çıkmayı sürdürecektir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS