hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  750 çocuk yatılı eğitim görüyor! O vakfa müfettiş...

  750 çocuk yatılı eğitim görüyor O vakfa müfettiş...
  expand

  H.K.G.’nin 6 yaşındayken, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile ‘evlendirilerek’ yıllarca cinsel istismara maruz kalmasının ortaya çıkması ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden bir başmüfettiş görevlendirildi. İBB İmar Müdürlüğü ekipleri de baba Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki yerleşkesinde ruhsatsız inşa edilen bölümleri mühürledi. Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  VİCDANIMIZ SARSILDI

  Mustafa Şentop (TBMM Başkanı): Çocuk istismarı asla kabul edilemez, affedilemez; faili kim olursa olsun. Bir evladımızın 6 yaşında istismara maruz kaldığı yönündeki bilgiler, vicdanları derinden sarsmıştır. Olay yargıya intikal etmiş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da davaya müdahil olmuştur. Sürecin takipçisi olacağız.

  GÖZ YUMAN ŞEREFSİZDİR

  Kemal Kılıçdaroğlu (CHP Genel Başkanı): 6 yaşında çocuk. Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir. Şerefsiz ve haysiyetsiz muamelesi de görecektir. Hak ettiğinizi bulacaksınız.

  ÇÜRÜMÜŞLÜK VE SAPKINLIK

  Meral Akşener (İYİ Parti Genel Başkanı): Dini bir cemaatin kisvesi altında, altı yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar; büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür. Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKANLIĞIMIZ MÜDAHİL OLDU

  Hamza Dağ (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı): Bu durumu lanetliyoruz, reddediyoruz. Mağdurun yanındayız. Bakanlığımız müdahil oldu. Sonuna kadar takipçisi oluruz. Bu konuda bizim farklı bir şey düşünme ihtimalimiz yok. Kamu kurumlarının bu konuda bekleme lüksleri yok. İhmali olan varsa bir saniye beklemeyiz.

  DİYANET’TEN DE AÇIKLAMA: İSLAM'A AYKIRI

  Diyanet İşleri Başkanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada özetle şöyle denildi: “Konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi rahatsız edicidir. İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz. Çocuk istismarı ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz.”

  750 çocuk yatılı eğitim görüyor O vakfa müfettiş...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KAÇAK YAPISINA MÜHÜR

  İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü ekipleri, 6 yaşındayken evlendirilen H.K.G.’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki yerleşkesinde ruhsatsız inşa edilen bölümleri mühürledi. Bu süreçten sonra mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına bir ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.

  750 çocuk yatılı eğitim görüyor O vakfa müfettiş...

  750 YATILI ÖĞRENCİSİ VAR

  Hakkında soruşturma başlatılan Hiranur Vakfı’nın internet sitesine göre, vakfın kuruluş yılı 2006. Vakfın merkezi ise Sancaktepe ilçesi. Vakıf 3 bin 600 metrekare üzerine kurulu alanda faaliyet gösteriyor. Toplam 18 bin metrekare kapalı alanı olan vakıf yerleşkesinde 5 dershane, yatakhane, 2 bin 200 metrekarelik iki kattan oluşan mescid bulunuyor. Binanın bodrum katında ise aşevi, yemekhane, buzhane, ekmek fırını, terzi, berber ve kantin var. Hiranur Vakfı çocuklara yatılı olarak eğitim veriyor ve çocukların tüm ihtiyaçları vakıf tarafından karşılanıyor. Vakfın 750 öğrencisi var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  750 çocuk yatılı eğitim görüyor O vakfa müfettiş...

  BURS VERİYOR

  Öğrencilere Kuran, hafızlık ve İslami ilimler eğitimleri veriliyor. Vakfın sitesinde yer alan bilgilere göre, eğitimler hayırseverlerin yardımları ile yapılıyor. Hafızlık ve İslami ilim tahsili alan bir öğrencinin aylık burs bedeli 250 TL, öğrencinin eğitimlerini tamamlama süresi 18 ay ve toplam burs bedeli 4 bin 500 TL olarak belirtiliyor. Haftanın belli günlerinde sohbet toplantıları da yapılan vakıf binlerce kişiyi ağırlıyor. Vakfın iki mescidi toplam 7 bin kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Yemekhanede her gün 1500 kişilik Yemek yapılıyor. Vakıf bu konuda destek ve burs da topluyor. Vakfın içinde özel bir terzi de bulunuyor. Bu terzide cübbe ve sarıklar yapılıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  22 MAYIS İLK DURUŞMA

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak. 

  BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DAMGA VURDU - BİR BAŞMÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

  Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Meclis’i bilgilendirmesi isteği ile başlayan tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

  EN AĞIR CEZAYI ALACAKLAR

  Mehmet Nuri Ersoy (Kültür ve Turizm Bakanı): Bir baba olarak bu olayı şiddetle kınıyorum. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz bir başmüfettiş görevlendirdi, görevine de başladı. Vakıfla ilgili detaylı bir inceleme yapılıyor, konuyu takip ediyoruz.

  KOMİSYON KURALIM

  Özlem Zengin (AK Parti Grup Başkanvekili): Davaları yakından takip edeceğiz. Gerekirse hep birlikte araştırma komisyonu kuralım.

  SUSARSAK İNSANLIK YARA ALIR

  Vedat Bilgin (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı): Bu tür alçaklıkları şu veya bu gerekçeyle zaten masum gösteremeyiz. Bu konuda susarsak insanlığımız yara alır diye düşünüyorum.

  GEREKİRSE İDAM GELSİN

  Levent Bülbül (MHP Grup Başkanvekili): Bu suçu işleyenler hangi sınıfa, hangi zümreye, hangi cemaate; ne olursa olsun, eğer idam söz konusu olacaksa haklarında, en ağır ceza ne gerekiyorsa yapılsın.

  İCAP EDEN NE VARSA YAPARIZ

  Müsavat Dervişoğlu (İYİ Parti Grup Başkanvekili): İnsanlıkla bağdaşmayan bir davranış. TBMM’nin bu noktada yapması icap eden ne varsa ona katkı sağlamaya hazırız.

  GERÇEKTEN DEHŞET VERİCİ

  Meral Danış Beştaş (HDP Grup Başkanvekili): 6 yaşında bir kız çocuğunun gelinlikle fotoğrafları dehşet verici hakikaten. Bu cemaatlerle ilgili ne yapılıyor?

   

  Kaynak: Hürriyet / Umut ERDEM - Fatma AKSU

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow