hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Genelkurmay Başkanı Türkiye'de

  ABD Genelkurmay Başkanı Türkiyede
  expand
  KAYNAK DHA

  Darbe girişimi sonrasında ilişkilerdeki gerginliğin daha da arttığı ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'ye geldi. Gece yarısı İncirlik Üssü'ne gelen Dunford bugün Ankara'da Başbakan Binali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu yetkililerle görüşecek. Ziyarete ilişkin ABD Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Dunford'un ziyaretinde darbe girişimini "en güçlü şekilde" kınayacağı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbe girişimi sonrası bazı generallerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle Türkiye ile ilişkilerde gerginlik doğan ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'ye geldi. Dunford, Türkiye'den önce sürpriz bir ziyaretle Irak'a gitti, başkent Bağdat'ta Irak Başbakanıyla görüştü. 

  CENTCOM Komutanı: 'Endişeliyiz'

  Hulusi Akar ile Joseph Dunford'un görüşmesi

  Dün gece yarısı Irak'tan Adana'daki İncirlik Üssü'ne gelen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, geceyi burada geçirdi.

  Sabah ABD'li askerlerle bir araya gelen Joseph Dunford, bugün öğleden sonra Ankara'da Türk yetkililerle bir dizi görüşme yapacak. Joseph Dunford'un gün sonunda tekrar İncirlik'e dönecek ve yarın sabah Türkiye'den ayrılacak.

  ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsünden açıklama

  ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'ın Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve ziyaretinde darbe girişimini "en güçlü şekilde" kınayacağını belirtti.

  Yazılı bir açıklama yapan Sözcü Yüzbaşı Greg Hicks, Dunford'ın İncirlik Hava Üssü'nde görevli ABD'li personeli ziyaret etmek ve görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiğini, ziyareti kapsamında başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşeceğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada, "Orgeneral Dunford görüşmelerinde, Türkiye’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen darbe girişimini en güçlü şekilde kınayacak; IŞİD’e karşı mücadele kapsamında İncirlik’ten gerçekleştirilen koalisyon operasyonlarının simgelediği bölgesel güvenliğe ilişkin güçlü ortaklığımızın ve Türkiye’nin hem IŞİD karşıtı koalisyona hem de NATO ittifakına katkılarının önemini bir kez daha vurgulayacaktır" denildi.

  Meclis'te incelemede bulundu

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Meclisin, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bombalanan bölümlerinde incelemelerde bulundu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Meclise sürpriz bir ziyarette bulunan Dunford, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından makamında kabul edildi. 

  Alınan bilgiye göre, Dunford kabulde, Meclisin bombalanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türk milletine başsağlığı diledi. Dunford, Türkiye ile ABD'nin yıllardan beri dost olduğunu vurgulayarak, bu dostluklarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Dunford, bombalama sırasında Meclisin açık olmasının, milletvekillerinin bombalama sırasında Mecliste olmasının büyük bir cesaret göstergesi olduğunu ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, kabulden önce, TBMM Genel Kurul Salonu ile Başbakanlık makamının da aralarında bulunduğu tahribata uğrayan
  bölümleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

  Dunford'a incelemelerinde, AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı ile TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu eşlik
  etti. Ziyarette, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da yer aldı.

  Başbakan ile görüştü

  Başbakan Yıldırım'ın, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüşmesinde, FETÖ'nün yönlendirmesiyle 15 Temmuz’da vuku bulan darbe girişiminin
  Türk demokrasisi ve Türk milletine bugüne kadar yönelen en büyük tehdit olduğunu, devletin ve milletin bu süreçten güçlenerek çıktığını ifade ettiği, Türkiye'nin müttefiki ABD’nin, bu terörist darbe girişimine karşı tutumunu açık ve kararlı biçimde sergilemesinin önem taşıdığını vurguladığı bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow